EK potiče dogovor Slovenije i Hrvatske

Evropska komisija (EK) je uvjerena da će hrvatski pristupni ugovor biti ratificiran na vrijeme te smatra da pitanje Ljubljanske banke nije pitanje procesa pristupanja, izjavio je u ponedjeljak glasnogovornik EK-a Peter Stano.
“Komisija nastavlja poticati obje strane da traže uzajamno prihvatljivo rješenje za to pitanje. EK vjeruje da će sve zemlje članice ratificirati Ugovor o pristupanju, koji su potpisale 9. decembra, na vrijeme kako bi Hrvatska pristupila 1. jula 2013. godine”, rekao je Stano, glasnogovornik evropskog komesara za proširenje Stefana Fuellea.
“To pitanje nije predmet procesa proširenja. Ali, važno je da dvije zemlje riješe to važno pitanje, koje također ima mulitlataralne implikacije, zbog uključenosti ostalih sukcesijskih zemalja”, kazao je Stano.
Vanjskopolitički odbor slovenskog Parlamenta podržao je krajem septembra politiku Vlade i ministra vanjskih poslova Karla Erjavca kojom se ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora s EU uvjetuje rješenjem spornog pitanja Ljubljanske banke i njenih štediša.
Predsjednik tog odbora Jožef Horvat izjavio je prošle sedmice da je rješenje pitanja Ljubljanske banke obaveza koju je Hrvatska već prihvatila te je u tom smislu povezana s priključenjem Hrvatske EU.
Pozitivan izvještaj
Kazavši da reagira povodom izjave hrvatske ministrice za vanjske i evropske poslove Vesne Pusić da ona ne vidi kako bi pitanje Ljubljanske banke i ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora mogli biti povezani, Horvat je naveo da slovenski Parlament smatra da su “rješenje pitanja Ljubljanske banke i poštovanje međunarodnih obaveza i dogovora povezani s odlučivanjem slovenskih zastupnika o ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora” te da je parlamentarni odbor tako nedavno zaključio usaglašavanjem svih članova bez obzira na stranačku pripadnost.
U izvještaju o monitornigu, koji bi EK trebala prihvatiti u srijedu, a u koji je Hina imala uvid, kaže se da Hrvatska općenito ispunjava obaveze preuzete tokom pristupnih pregovora.
Riječ je o pretpristupnom monitoringu koji je uveden kako bi se osiguralo da zemlja uđe u EU potpuno spremna, a ovaj izvještaj ne daje nikakvog povoda nekoj državi članici EU da odugovlači s ratifikacijom pristupnog ugovora.
Slovenija je ranije, gotovo godinu dana, blokirala pregovore Hrvatske s EU zbog spora oko granica.
Taj konflikt je riješen pokretanjem međunarodne arbitraže.
Izvor: Agencije