Cijena visokog obrazovanja u BiH

Studenti banjalučkog univerziteta žale se na visinu školarina. Sve teže je plaćaju, zbog čega su već i demonstrirali, a poručuju da će opet, ako njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.
Dejan Rauš završio je prvi ciklus studija novinarstva u Banjaluci. Bilo je teško platiti školarinu za prvi semestar, priča Dejan, jer su i on i brat bili brucoši. U drugom semestru dobili su olakšice.
„Prvu godinu sam bio na samofinansiranju, pošto novinarstvo nije bilo obuhvaćeno budžetom prve godine“, pojašnjava Rauš.
Banjaluka najjeftinija
„Ali kad se očisti godina stiče se pravo na budžet, tako da sam posljednje tri godine bio na budžetu“.
Kako je izvijestila reporterka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić, drugi ciklus će Dejana koštati više, jer se odlučio za vanredni studij.
Školarina na banjalučkom Univerzitetu je najjeftinija u Bosni i Hercegovini.
Prvi ciklus redovnih studija u Banjaluci košta od 220 do 750 eura godišnje. Tome treba dodati i administrativne troškove, cijenu upisnog materijala i prijemnog ispita.
Kad je riječ o Univerzitetu u Sarajevu, školarina je 500 do 1.500 eura u prvom ciklusu, bez ostalih troškova, dok je na Sveučilištu u Mostaru od 300 do 1.500 eura.
Za razliku od banjalučkih studenata, koji sami plaćaju školovanje, oni koji dospiju na budžet plaćaju samo administrativne troškove, što ih košta 40 eura godišnje.
Veliki troškovi
Slađana Stjepanović nije jedna od njih. Upisala je drugu godinu i školovanje plaća sama. Kaže da joj je i 265 eura previše.
„Kad bi se uvelo neko plaćanje na rate ili nešto slično, možda bi to malo olakšalo, ali svejedno mislim da je to previše. Mnogi zahtijevaju nove knjige da se uzimaju, nova neka izdanja“, pojašnjava Stjepanović.
Prema Zakonu o visokom obrazovanju bh. entiteta Republika Srpska, samo plate profesora i drugog osoblja banjalučkog Univerziteta plaćaju se iz budžeta entitetske Vlade. Sve ostale troškove snose sami fakulteti od školarina i drugih izvora zarade.
U saopćenju iz Rektorata poručuju da shvataju tešku situaciju u kojoj se studenti nalaze, ali da su troškovi Univerziteta sve veći.
Osim niže cijene školarine, studenti u Banjaluci imaju još zahtjeva, kao što su kalendar ispitnih rokova, dodatni ispitni rok u oktobru, ali i obračun sa korupcijom na Univerzitetu, kaže Smiljanić.
Izvor: Al Jazeera