Nova podrška suspenziji bezviznog režima

Ministri policija zemalja članica Evropske unije založili su se u četvrtak navečer za što skorije usvajanje “zaštitne klauzule” koja bi omogućila suspenziju bezviznog režima za zemlje Zapadnog Balkana, rekli su novinarima predstavnici Njemačke i Švedske, ali će bezvizni režim biti ugrožen tek ako EP usvoji tu klauzulu.

Da bi zaštitni mehanizam, kojim se na period od šest mjeseci suspendira bezvizni režim za zemlje iz koje dolaze azilanti, stupio na snagu, neophodno je da ga usvoji Evropski parlament.

Ministri su u četvrtak na zahtjev Njemačke, Francuske, Holandije, Belgije, Luksemburga i Švedske raspravljali o problemu povećanog priliva zahtjeva za azil od strane lica koja dolaze sa Zapadnog Balkana, a pogotovo iz Srbije i Makedonije, javlja Tanjug.

Skup mjera

Švedski ministar za migracije Tobias Billstroem je naglasio da glavna tema sastanka nije bila ponovno uvođenje viza za zemlje Zapadnog Balkana, već širok skup mjera da bi se problem lažnih azilanata riješio, a da neke od tih mjera trebaju donijeti i zemlje Zapadnog Balkana.

“Većina tražilaca azila su pripadnici ranjivih manjina, tako da je na zemljama iz kojih oni dolaze da poboljša njihovu integraciju, ne samo da bi se spriječilo vraćanje na vizni režim, već i zato što one streme članstvu u EU”, rekao je švedski ministar.

On je podvukao neophodnost da se “zaštitna klauzula” što prije usvoji.

“Ohrabruje nas široka podrška zaštitnoj klauzuli u Ministarskom vijeću”, rekao je Billstroem i dodao da će Evropski parlament morati uzeti u obzir mišljenje Vijeća i staviti mehanizam za suspenziju viza na dnevni red.

Taj mehanizam je iz tehničkih razloga već godinu i po dana u proceduri, a ministri zemalja koje su najviše pogođene navalom azilanata traže da on što ranije stupi na snagu.

‘Masovna zloupotreba’

Zamjenik njemačkog ministra unutrašnjih poslova Ole Schroeder je rekao da se “velika većina ministara složila da je masovna zloupotreba prava na azil ozbiljan problem”.

Schroeder je rekao da očekuje da će mehanizam suspenzije viza biti na snazi početkom sljedeće godine.

On je osim toga najavio mjere njemačke Vlade usmjerene na skraćivanje procedure obrade zahtjeva za azil i smanjivanje socijalne pomoći tokom tog perioda.

Ranije u četvrtak, austrijska ministrica policije Johanna Mikl-Leitner je naglasila da je primjena ove klauzule “krajnja mjera”, ukoliko sve ostale zakažu.

Sastanku koji je održan u četvrtak nije moglo prisustvati nekoliko ministara unutrašnjih poslova, uključujući njemačkog i francuskog, zbog guste magle na luksemburškom aerodromu.

Organizirani kriminal

Ivica Bocevski, nekadašnji makedonski vicepremijer zadužen za eurointegracije, kazao je za Al Jazeeru da je problem lažnih azilanata zapravo problem organiziranog kriminala.

On je rekao da bi policijske snage u regiji trebale utvrditi ko su ljudi koji organiziraju emigraciju na taj način, kako bi mogli biti kažnjeni.

“Može se izmeniti krivični zakon da to postane krivično delo”, rekao je Bocevski, te dodao da je potrebna koordinirana akcija policijskih snaga u regiji.

“Drugi način je da mi moramo suptilno lobirati u svim ovim zemljama da se tamo izmeni zakonodavstvo oko azila prema našim zemljama. To je uradila Švedska i broj azilanata je naglo pao.”

Međutim, u Njemačkoj, odlukom Ustavnog suda, novčane naknade za azilante su naglo skočile, što je dovelo i do većeg broja lažnih azilanata, pojasnio je Bocevski.

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama