Različite poruke nakon razgovora u Briselu

Dogovor premijera Srbije i Kosova u petak da uskoro počnu politički dijalog građani i političari u Beogradu i Prištini uglavnom smatraju nužnim, iako različito komentiraju budućnost odnosa.

Briselskim razgovorima dvojice premijera bave se u subotu svi beogradski mediji. Izvukli su različite poruke, baš kao i građani.

“Kosovo nije u srpskoj nadležnosti odavno i verojatno neće ni biti. Treba razgovarati kao sa susedima…”

“Kosovo je Srbija i Thaci to treba da zna…”

“Ne treba realno više da ispaštamo zbog Kosova. Mislim, odavno to nije naša teritorija. Žao mi je tih ljudi, koji su ostali tamo, ali mi moramo nastaviti da živimo…”

“Treba Kosovo da bude u sastavu Srbije, a ne da bude samostalna država…”, neke su od izjava građana Beograda.

Političke ocjene svode se na to da je Srbija pokazala ozbiljnost. U najjačoj opozicionoj stranci još očekuju konkretan plan, ali podržavaju razgovore.

Kritike iz Koštunicinog DSS-a

“Ne predstavlja nikakvo priznanje Kosova, to ne treba gledati na taj način. Dobro je da je Ivica Dačić imao hrabrostio da preuzme odgovornost, s obzirom da najavljivano preuzimanje odgovornosti od strane predsednika Republike.. Očigledno, više nema ništa od toga”, kaže Borislav Stefanović, bivši šef pregovaračkog tima za Kosovo i član Demokratske stranke (DS).

Iz Dačićeve Socijalističke partije Srbije (SPS) najavljuju šta bi trebalo biti dijelom pregovaračke platforme, uz poseban status sjevera Kosova.

“Treba razgovarati o funkcionalnoj eksteritorijalnosti Srpske pravoslavne crkve (SPC), o status srpskih enklava, o obrazovnom sistemu, primarnoj zdravstvenoj zaštiti… koje su povezane na neki način s Beogradom. Sve su to teme o kojima treba razgovarati”, rekao je Branko Ružić, šef Kluba zastupnika SPS-a u Skupštini Srbije.

Najoštrije kritike stigle su iz Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislava Koštunice. Glasnogovornik te stranke ocijenio je razgovore štetnima i pogrešnim za srpske državne i nacionalne interese.

S druge strane, u Liberalno demokratskoj partiji (LDP) kažu kako razgovori nemaju alternative. Od Vlade Srbije očekuju dodatne napore, kako bi povjerovali u istinski dijalog s Prištinom.

Dijaloga mora biti

“Mi sumnjamo u iskrenost i posvećenost ove politike tom koraku koji je napravljen, jer je u potpunoj surpotnosti sa svime što su i premijer i Vlada govorili do pre par dana”, izajvio je Miljenko Dereta, zastupnik LDP-a u Skupštini Srbije.

I na Kosovu su razgovori dva premijera u Briselu glavna tema, a većina dijalog smatra nužnim.

“Moramo imati dijalog sa Srbijom, jer smo susjedi. Bez dijaloga ovi problemi koje imamo neće se riješiti. Ipak, mora biti i neka crvena linija, jer Srbija ne priznaje Kosovo…”

“Sve što je postignuto u prošlosti u dijalogu sa Srbijom nije provedeno u djelo. S njima nikada nije moguće razgovarati….”

“Oni su na Kosovu počinili genocid, teško je opisati šta su sve radili. Ali, ipak moramo imati dijalog s njima…”, komentirali su građani Prištine.

Jedine kritike razgovora stigle su iz opozicionog Pokreta Samoopredjeljenje. Nazivaju ih popuštanjem Srbiji, dok sve druge političke stranke na Kosovu u razgovorima vide šansu za normaliziranje stanja.

Izvor: Al Jazeera


Reklama