Počinje probni popis stanovništva u BiH

Probni popis u Bosni i Hercegovini počet će u ponedjeljak i trajati do 29. oktobra, do kada će biti popisano 6.000 domaćinstava ili blizu 20.000 stanovnika.
Popisivači će sa sobom nositi mapu popisnog kruga kako bi znali koja domaćinstva trebaju popisati, dok će identitet građana biti zaštićen.
Probni popis u Federaciji Bosne i Hercegovine bit će proveden u 19 općina, kojim će biti obuhvaćeno blizu 3.000 domaćinstava, odnosno skoro 9.000 stanovnika, prenosi Anadolija.
Probnim popisom u Republici Srpskoj (RS) bit će obuhvaćeno 15 opština i 21 popisni krug. To znači da će u nekim opštinama biti više popisnih krugova, što čini otprilike 2.000 domaćinstava ili blizu 6.000 građana.
Popis stanovništva koji tretira osobe sastoji se od 45 pitanja, a popis koja tretira stanove i domaćinstva 36.
Odgovore na postavljena pitanja daje član domaćinstva, dok za djecu mlađu od 15 godina podatke daju roditelji ili njihovi staratelji. Za odsutne podatke će dati najstariji član porodice.
Popisivači koji će se nalaziti na terenu dužni su građanima objasniti kako i zbog čega prikupljaju podatke.
U okviru planiranog popisa stanovništva odabrano je 60 popisivača koji će obići po 100 domaćinstava.
Popis će se obavljati na tri popisne liste – P1, na kojoj je 45 ličnih pitanja; P2, na kojoj je 35 pitanja s podacima o stambenim jedinicama; P3, kao kontrolna lista.
Osobe obuhvaćene popisom dužne su odgovoriti na sva obavezujuća pitanja, a davanje netačnih podataka podliježe novčanoj kazni od 100 do 10.000 konvertabilnih maraka (50 do 5.000 eura).
Uslov za eurointegracije
Popis stanovništva se obavlja kako bi država ispunila jedan od značajnih uslova na putu pristupanja u Evropsku uniju (EU).
Također, popis stanovništva je značajan korak prema jasnijoj demografskoj i socio-ekonomskoj slici u državi.
Probni popis stanovništva, domaćinstava i stanova bit će održan u Bosni i Hercegovini poslije 21 godinu, što će u značajnoj mjeri pomoći državi da sistemski donosi odluke i svim značajnijim ekonomskim, političkim i društvenim pitanjima.
Zdenko Milinović, direktor Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, istakao je da je popis stanovništva vrlo bitan korak ka modernizaciji zemlje, jer će biti mnogo jasnija situacija o demografskim, migracionim i ekonomskim kretanjima u Bosni i Hercegovini.
Procjenjuje se da će probni popis koštati blizu 200.000 KM (skoro 100.000 eura), a sredstva su obezbijeđena iz budžeta Bosne i Hercegovine, RS-a, Federacije i distrikta Brčko.
Bosna i Hercegovina je jedna od tri zemlje u svijetu bez preciznih podataka o broju stanovnika. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 1991. godine, u Bosni i Hercegovini je živjelo 4.354.000 stanovnika.
Najstariji popis stanovništva Bosni i Hercegovini datira s početka 17. vijeka, a proveden je u vrijeme osmanlijske vladavine balkanskim zemljama.
Defteri su rađeni po sandžacima, tadašnjim upravnim jedinicama. Defteri koji se odnose na Bosnu i Hercegovinu nalaze se u Državnom arhivu Turske, sortirani, arhivirani i kodirani kao Tapu defteri.
Izvori: Al Jazeera i agencije