A ja se nisam pobunio …

„Prvo su došli po komuniste, a ja se nisam pobunio…“ počinje poznata pjesma Pastora Niemollera u kojoj je radna grupa Holocaust Memorial Day pronašla motiv za organiziranje Dana sjećanja na žrtve holokausta.
Holocaust Memorial Day, dobrotvorna grupa koja radi na dizanju svijesti o holokaustu, organizirala je društvenu akciju koja promovira aktivno učešće u borbi protiv društvene nepravde.
Memorijal na kojem se govorilo o nepravdama nad različitim društvenim grupama održao se u subotu u The Literary & Philosophical Society biblioteci u Londonu.
“‘Kada su došli po mene, više niko nije ostao da se pobuni’, govori posljednji stih pjesme. Ne smijemo dozvoliti da se nepravda ponavlja, kao što se to desilo u Bosni ili Ruandi”, poručili su iz Holocaust Memorial Day grupe.
“Radeći u i sa zajednicama nadamo se da ćemo povezati grupe i organizacije da se sjećaju onih čiji su životi uništeni ili iskrivljeni do neprepoznatljivosti, da bismo bolje razumjeli važnost govora protiv diskriminacije i protjerivanja danas”, naglasili su iz grupe.
Logoraši iz BiH govorili o genocidu u BiH.
Ova društvena akcija ima za cilj aktivno učešće građana i organizacija u skretanju pažnje na nepravdu kako u Velikoj Britaniji tako i u cijelom svijetu. Žele pokazati važnost podizanja vlastitog glasa kada se nekome drugom čini nepravda.
Grupa je pozvala sve članove zajednice da učestvuju u podizanju svijesti o žrtvama društvene nepravde, te su tako učestvovalii i logoraši iz Bosne i Hercegovine koji su govorili o genocidu u BiH.
Novinar Guardiana i Observera Ed Vulliamy rekao je da je ovo prvi put da su žrtve bh. logora učestvovale u ovom događaju.
„Ovo je prvi put da logoraši iz bosanskih kampova dolaze razgovarati o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti u ovom kontekstu. Velika mi je čast što s njima radim. Oni su, veoma jednostavno, najbolji i najhrabriji ljudi koje sam ikada upoznao, zajedno sa našim dragim prijateljima koji su preživjeli nacističke kampove.“
„Na dvadesetu godišnjicu genocida u Bosni organizirali smo ove sastanke u čast žrtvama i preživjelima ovih zločina“, dodao je Vulliamy.
Organizatori pozivaju da se što više govori o ovoj temi; da se pokreću kampanje na socijalnim mrežama, da se pišu blogovi i snimaju filmovi u cilju zaštite ljudskih prava i sloboda.
Osim pojedinaca, u ovoj kampanji učestvuju i mnoge organizacije, kao što su Survivors Fund, Aegis Trust i Holocaust Survivors Friendship Association.
Izvor: Al Jazeera