Porast PDV-a u Hrvatskoj

Povećanje PDV-a bi hrvatskom budžetu donijelo tri milijarde kuna (Pixsell)

Na sjednici užeg kabineta Vlade odlučeno je da se PDV poveća s 23 na 25 posto, te da se deficit državnog budžeta smanji sa 16 na 9 milijardi kuna, neslužbene su informacije koje je prenio zagrebački Jutarnji list.

Stopa PDV-a povećava se sa sadašnjih 23 na 25 posto čime bi se državni budžet povećao za više od tri milijarde kuna. Neizbježno poskupljenje bi se trebalo ublažiti međustopom od 10 posto koja bi se primjenjivala na prehrambene proizvode, komunalne usluge, turizam i ugostiteljstvo.

Nova stopa mogla bi zaživjeti 1. marta.

Dr. Tihomir Domazet, predsjednik Hrvatskog instituta za financije i računovodstvo, za list Slobodna Dalmacija kaže da povećanje PDV-a s 23 na 25 posto znatno može sanirati i konsolidirati javne finansije.

Međutim, ističe da je pri tome potrebno primijeniti sve moguće izuzetke, u smislu zaštite osoba s nižim primanjima.

„Sama promjena PDV-a neće biti dovoljna za rast, zaposlenost, zaštitu srednjeg sloja stanovništva, povećanje kreditnog rejtinga“, kaže dr. Domazet.

Sindikalna košara

U ovom trenutku prosječna hrvatska košara za preživljavanje iznosi oko 6.700 kuna. Sindikalni čelnik Krešimir Sever ne sumnja da će ova cijena porasti.

„Kada je PDV dignut s 22 na 23 posto, taj udar mnogi proizvođači i davatelji usluga su kompenzirali unutarnjim rezervama. Više to neće biti moguće. U ovom trenutku teško je praviti izračune te sindikalne košarice jer još ne znamo koji bi proizvodi mogli poskupjeti i koliko. Mene osobno više zabrinjava rast cijena struje i plina. Do toga će doći vrlo skoro, a za neke kategorije potrošača već je i došlo ukidanjem ranije uvedenih povlastica, kod struje na količinu potrošenih kilovata. Tu će tek doći do lančanog rasta cijena i udara na standard građana“, kaže Sever.

U trgovačkom lancu “Djelu”, firmi koju je Županijska gospodarska komora proglasila najuspješnijom velikom firmom na šibensko-kninskom području, tvrde kako više nema unutarnjih rezervi da bi zadržali cijene na postojećem nivou.

„Zaboravimo priče o velikim trgovačkim maržama. Samo na šibenskom području postoji deset jakih trgovačkih lanaca i tu je nesmiljena borba za svakog kupca srušila marže na minimum. Borimo se za preživljavanje. Jedan posto rasta ili pada prihoda “Djelu” s godišnjim prometom od 250 milijuna kuna znači mnogo. Za mnoge je to pitanje opstanka ili propasti. Koliko će kojem proizvodu rasti cijene ovisit će o svakom pojedinačnom artiklu, ali i ukupnim odnosima cijena i marži u tvrtki“, kaže Joso Slamić, suvlasnik “Djela”.

Izvor: Agencije


Reklama