Zadnji dan BiH u Vijeću sigurnosti

Bosna i Hercegovina je protekle dvije godine bila nestalna članica Vijeća sigurnosti (EPA)

Piše: Ivica Puljić

I dok se većina analitičara slaže da su protekle dvije godine bile teške po Bosnu i Hercegovinu, zbog političkog zastoja i ekonomskih nevolja, potpuno suprotne vijesti dolaze iz New Yorka, odnosno Ujedinjenih naroda, gdje je Bosna i Hercegovina protekle dvije godine bila nestalna članica Vijeća sigurnosti, a s posljednjim danom u 2011. godini prestaje to biti. Naime, rad bosanskohercegovačkih diplomata je, od strane njihovih kolega u UN-u, dobio najviše ocjene.

Bilo je na početku mnogo skepticizma i bojazni kako će misija BiH pri svjetskoj organizaciji obaviti svoju odgovornu zadaću. Na kraju svi su iznimno zadovoljni.

Među njima su, naravno, ambasador Ivan Barbalić, inače najmlađi predstavnik jedne zemlje u UN-u, i njegovi najbliži suradnici:

“Bosna i Hercegovina je prvi puta bila članica Vijeća sigurnosti i zajedno s 14 drugih zemalja sudjelovala je u kolektivnim naporima da se odgovori na kompleksna, izazovna svjetska pitanja kako bi se u što većoj mjeri osigurao svjetski mir  i sigurnost”.

Izazov za BiH

Mirsada Čolaković, zamjenica šefa BiH misije u UN-u, kaže:

“Da li je to bio izazov za BiH – jeste, da li smo dobro odgovorili na izazov – mislim da jesmo. Od Predsjedništva koje je donosilo zadnju odluku do tima u Ministarstvu vanjskih poslova i misije pokazali smo da najozbiljnije vanjskopolitičke zadatke Bosna i Hercegovina, njeni građani i diplomate mogu iznijeti”.

Barbalić smatra da je historijska godina iza nas. “Arapsko proljeće je donijelo nove izazove u radu Vijeća, trebalo je pronaći prave formule  i pronaći prave odluke po pitanjima Libije, Sirije, Jemena…To nije bilo jednostavno i vjerujem da smo kao članica Vijeća sigurnosti bili konstruktivan partner te da smo pomogli  da se donesu prave odluke u pravo vrijeme, kako bi se ljudima u tim zemljama pomoglo”.

Tako razmišljalju diplomatski predstavnici Bosne i Hercegovine u svjetskoj organizaciji. A evo šta kažu njihove kolege iz drugih zemalja koji su dijelili s njima “radno mjesto” u Vijeću sigurnosti u protekle dvije godine.

“Nedostajat će nam Bosna i Hercegovina jer su diplomate bile jako aktivne, vrlo dobro su znali što rade, bila je to jako dobra ekipa…Jako dobro su se pripremali za svaku temu, a s ostalim zemljama-članicama Vijeća blisko su surađivali. Najvažnija stvar koju treba pamtiti jeste da Bosna i Hercegovina ima iskustvo i osjećaj što je to potrebno da se neka zemlja udalji od sukoba te krene ka postkonflitnom dobu i properitetu. To je važno za Vijeće sigurnosti”, kaže ambasadorica Rosemary Di Carlo, zamjenica šefice američke misije u UN-u.

Ambasador Philip Parham, zamjenik stalnog predstavnika Velike Britanije u UN-u, smatra:

“ Prvo što želim reći da je bilo pravo zadovoljstvo raditi s bosanskim kolegama u Vijeću sigurnosti u posljednje dvije godine. Ambasador Barbalić i ambasadorica Čolaković bili su odlične kolege. Bili su fokusirani na teme koje su bile na Vijeću predstavljajući zemlju koje je nedavno izašla iz sukoba i donoseći sa sobom iskustvo kako se nositi u sukobu te kako onda graditi mir”.

Efikasnost malih misija

Ambasador Nawaf Salam, stalni predstavnik Libanona u UN-u za Al Jazeeru kaže:

“Kada govorimo o efikasnosti malih misija u Vijeću sigurnosti, bilo da su to Bosna, Libanon, Gabon ili Kolumbija rezultati pokazuju da Bosna ili bilo koja druga mala zemlja daju isto tako važan doprinos kao bilo koja veća zemlja”.
Na kraju, spomenimo riječi jednog diplomate koji je kazao – bilo bi sjajno kada bi pozitivna energija, koju su predstavnici BiH pokazali u svjetskoj organizaciji, mogla inicirati i pozitivne promjene u bosanskohercegovačkom društvu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama