Život ilegalaca u Makedoniji

Migranti iz Azije i Afrike ilegalno ulaze u Makedoniju iz Grčke. Čekajući na bolje sutra i priliku za prebjeg ka Zapadnoj Evropi, veliki broj njih živi u pograničnom selu Lojane u blizini Srbije.
I dok makedonska policija teško izlazi na kraj sa ilegalcima, lokalno stanovništvo je pronašlo način za zaradu.
Stotine migranata iz Afganistana, Pakistana i Severne Afrike privremeno žive u selu i čekaju pogodan trenutak da ilegalno pređu granicu i da produže put prema zemljama Evropske Unije.
Prenoćište pet eura
Pakistanac Nadim Aziri, prije pokušaja prelaska na srbijansku stranu ilegalnim putevima kaže da su mu posljednje destinacije Austrija ili Njemačka, gdje se nada poslu i dobroj zaradi.
Procjene su da oko pet stotina migranata živi u selu Lojane. I dok se jedni pokušavaju domoći teritorije Srbije, drugi dolaze sa juga iz Grčke. Sve što imaju stane u jednu torbu, za prenoćište plaćaju mještanima po pet eura na dan.
Lokalno stanovništvo već se naviklo na migrante, dio zarađuje na njihovom boravku u selu.
Afganistanac Muhamed Ša, osamnaestogodišnjak kojeg su u Makedoniju deportovali srbijanski policajci, kaže reporterki Al Jazeere Milki Smilevskoj da je opasno živjeti u njegovoj domovini. Krajni cilj mu je Austrija, i čeka momenat da opet pokuša da pređe granicu.
“2800 eura sam dao mom gazdi da preko Irana, Turske, Grčke, Skoplja i Srbije stignem do Nemačke i Austrije”, otkriva Ša.
Internet kafe je mjesto gde se skupljaju da čuju novosti od svojih najbližih koje su ostavili kod kuće. Nekad čuju lijepe vesti, a nekad i tragične, kao Pakistanac Muhamed Idriz, koji kaže da mu je jučer otac rekao da mu je majka preminula.
Porodicu nije vidio četiri godine.
Lokalno stanovništvo već se naviklo na migrante, dio zarađuje na njihovom boravku u selu, dio se žali da se djeca i žene se osjećaju sigurno. Neki suosjećaju sa njihovim sudbinama.
Ajrula Rahimi stanovnik Lojana, kaže: “Idu prema Srbiju oni ih vraćaju, skromni ljudi pobegli iz rata.”
Više od dvije godine
“Stanovnici pograničnog sela Lojane tvrde da u njihovo mesto dolaze migranti više od dve godine, ali zasad makedonska policija nema rešenje za ovaj problem”, kaže naša reporterka Smilevska.
Policija kaže da ne može hermetički zatvoriti granicu prema Grčkoj, odakle migranti dolaze. Žale se da južni susjed ne poštuje dogovor o readmisiji i ne prima ih natrag, iako imaju dokaze da su ušli iz Grčke.
Kažu da Makedoniju transport jednog migranta do zemlje odakle dolazi košta 10.000 eura.
I dok se makedonske vlasti muče da nađu rješenje, ova zemlja i dalje ostaje tranzitni prostor na putu mnogima koji rješenje svojih migrantskih muka vide na sjeveru u nadi za bolji život.
Izvor: Al Jazeera