Lista 500 najuticajnijih muslimana u svijetu u 2011.

Prema listi „500 najuticajnijih muslimana u svijetu u 2011. godini” reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić našao se ponovo među top 50 najuticajnijih muslimana u svijetu.
Na prvom mjestu se nalazi saudijski kralj Abdullah bin Ali Saud (zadržao prošlogodišnju poziciju), dok se na drugom mjestu nalazi marokanski kralj Muhammed VI (napredovao je za tri mjesta u odnosu na prošlu godinu kada je bio 5), a turski premijer Redžep Tayyib Erdogan zauzeo je treće mjesto (nazadovao za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu kada je bio 2. na listi).
Lista „500 najuticajnijih muslimana u svijetu za 2011. godinu” treća je po redu lista ove vrste koja se izdaje jednom godišnje. Izdavanje je počelo 2009. godine, a listu izdaje Kraljevski islamski centar za strateške studije.
Na ovu listu uvršteni su najuticajniji muslimani na osnovu utjecaja koji su imali u muslimanskoj zajednici te načina na koji je njihov uticaj koristio muslimanskoj zajednici, kako u islamskom svijetu, tako i u pogledu predstavljanja islama nemuslimanima.
Knjiga pod naslovom “500 najutjecajnijih muslimana u svijetu u 2011. godini” na prvom mjestu promovira „top listu od 50” muslimana čiji utjecaj se može osjetiti u međunarodnom kontekstu.
Govor u Tutinu
U obrazloženju razloga za stavljanje reisu-l-uleme dr. Mustafa Cerić na 44. mjesto na listi top 50 najtuicajnijih muslimana u svijetu se navodi: „Reisu-l-ulema je vodeći islamski autoritet u Evropi. Za reisu-l-ulemu Bosne i Hercegovine je postavljen 1993. godine.
Javno je govorio o međuvjerskim inicijativama u islamskom svijetu i smatra se jednim od najuticajnijih muslimanskih autoriteta današnjice. Deklaraciju evropskih muslimana izdao je 2006. godine navodeći da su evropski muslimani posvećeni zajedničkim vrijednostima prava, tolerancije, demokracije i ljudskih prava, vrijednosti života, vjeri, slobodi itd…
U maju 2009. godine je, zanemarivši upozorenja o mogućim nasilnim prosvjedima, dr. Cerić posjetio Srbiju i u Tutinu održao govor o potrebi jedinstva muslimana iz Bosne i Hercegovine i Sandžaka.”
Izvor: Agencije