Pomirenje islamskih zajednica u Makedoniji

Islamska vjerska zajednica (IVZ) i takozvane paralelne islamske strukture u Skoplju su se pomirile. Islamska zajednica ističe važnost poštovanja učenja tradicionalnog islama koji je vijekovima prisutan u Makedoniji. Očekuje se da će nove relacije pomoći da se relaksiraju višegodišnji zategnuti odnosi među vjernicima.
Metuš Mehmedi već sedam godina, svakog petka u vrijeme molitve, obraća se vjernicima u džamiji Uhud u skopskom naselju Čair.
Već 10 godina radi u Islamskoj vjerskoj zajednici, a član je grupe koju je predstavnik IVZ-a Sulejman Redžepi imenovao kao radikalnu vehabističku strukturu.
Mehmedi kaže da je oduvijek postojao spor između njih i IVZ, ali da oni priznaju i instituciju i predstavnika, te odbacuje tvrdnje da su ljudi u grupi koju predvodi imam Bekir Halimi, gdje je i on, pripadnici radikalnog islama u Makedoniji.
Iskrene namjere
„Kažem vam da kod nas nema vehabista, neko je zainteresovan da nas poveže sa vehabizmom za nečije interese, a mi nismo i ne stojimo iza vehabizma“, kazao je Mehmedi.
Mehmedi kaže da je inicirao pomirenje sa predstavnikom Redžepijem, zato što su, kako kaže, „braća u islamu“. Ovu odluku je pozdravio Jakup Selimovski, istaknuti član IVZ u Makedoniji, koji kaže da će politikom zapošljavanja mladih teologa shvatiti da je njihova budućnost u okvirima IVZ-a.
„Ovih dana određeni pojedinci, određene grupe, izrazili su želju da deluju unutar Islamske verske zajednice, IVZ im je izašla u susret, nadamo se da su bili iskreni u namerama i da će u buduće delovati kao sastavni dio IVZ“, govori Selimovski.
Za IVZ najvažnije je da ova grupa poštuje tradicionalni islam, koji se vijekovima prakticira u Makedoniji.
Dopisnica Al Jazeere iz Skoplja Milka Smilevska kaže da, otkad su IVZ i paralelne odmetnute strukture pružile ruku pomirenja, „sve džamije u Skoplju su slobodne za pristup, tako i Isa Begova džamija, gde poglavar Redžepi nije nekoliko godina imao mogućnost da drži govor“.
Očekuje se da će politika pomirenja i razumijevanja između pripadnika IVZ i dijela islamskih vjernika u Makedoniji, dodaje Smilevska, doprinijeti „normalizaciji unutar ove vjerske grupe, ali i ukupnoj normalizaciji odnosa u ovoj zemlji“.
Izvor: Al Jazeera