Janković bez parlamentarne većine

Jankovićeva Pozitivna Slovenija je na izborima osvojila 28 mandata u parlamentu sa 90 mjesta (EPA)

Slovenski predsjednik Danilo Turk završio je u utorak konsultacije sa strankama zastupljenim u novom parlamentu o mogućem mandataru za sastav nove vlade, ali se pokazalo da Zoran Janković za sada nema osiguranu parlamentarnu većinu, pa će se savjetovanja sa strankama nastaviti.

“Predsjednik će sa strankama ostati u kontaktu sve dok se ne donese odluka o mandataru”, saopćeno je iz ureda slovenskog predsjednika.

U razgovorima posvećenim konstituiranju nove vlasti i oblikovanju buduće koalicije sve su se političke stranke složile da bi prvu priliku za sastavljanje vlade trebao dobiti Janković, kao “relativni pobjednik” prijevremenih parlamentarnih izbora održanih 4. decembra, dodaje se u saopćenju.

Predsjednik će sa strankama ostati u kontaktu sve dok se ne donese odluka o mandataru.

Prema izjavama koje su nakon susreta s Turkom dali predstavnici stranaka zastupanih u novom parlamentu, Jankovića bi u sadašnjem trenutku za mandatara prilikom glasanja u parlamentu podržale samo dvije stranke: njegova Pozitivna Slovenija i Socijalni demokrati (SD).

Te dvije stranke imaju zajedno 38 zastupnika, osam manje od potrebne natpolovične većine koju prilikom tajnog glasanja treba mandatar.

Pozitivna Slovenija na izborima je osvojila 28 mandata u parlamentu sa 90 mjesta, te tako i relativnu većinu, ali sama ne može sastaviti vladu ako u koaliciju ne uključi najmanje još dvije stranke.

Manevar desnog centra

Jankovićeve mogućnosti za sastavljanje vlade prošle sedmice su prilično sužene nakon vještog manevra stranaka desnog centra na konstitutivnoj sjednici parlamenta.


Danilo Turk [Pixsell]

Nakon dva neuspješna kruga glasanja, u kojima su  za mjesto predsjednika parlamenta međusobno konkurirali predsjednik SD-a i donedavni premijer Borut Pahor i kandidatkinja Jankovićeve stranke Maša Kociper, u trećem krugu na to mjesto izabran je Gregor Virant, glasovima svih stranaka centra i desnice, kojima se pridružila i Demokratska stranka umirovljenika (DESUS).

Virant vodi centrističku Građansku listu, koja je na izborima osvojila osam zastupničkih mandata.

Ta stranka bi sada mogla bitno utjecati na izbor mandatara, ali i budući sastav vlade, odlučujući se između Jankovića i nekadašnjeg premijera Janeza Janše, čija je stranka na izborima osvojila samo dva mandata manje od Pozitivne Slovenije.

Virant je u utorak, nakon konsultacija kod predsjednika države, rekao da njegovi zastupnici u sadašnjem trenutku u parlamentu ne bi bili spremni glasati za Jankovića kao mandatara buduće vlade.

Ustavna većina

Bolje od toga, izjavio je Virant, bilo bi formiranje jedne vrste vlade nacionalnog jedinstva, koju bi podržavala većina stranaka, a koja bi imala “ustavnu većinu” od preko 60 zastupnika.

Virant idućih dana namjerava ispitati bi li među strankama za tu ideju bilo moguće dobiti političku podršku.

Janković je najavio da će nastaviti neformalne razgovore s mogućim koalicijskim partnerima.

On je naglasio da bi saglasnost za tehničku vladu, odnosno vladu nacionalnog jedinstva, trebalo osigurati oko prioriteta takve vlade i oko osobe koja bi takvu vladu mogla voditi.

Janković je pak najavio da će nastaviti neformalne razgovore s mogućim koalicijskim partnerima.

Nakon razgovora s Turkom, on je rekao da bi tehnička vlada, ili vlada nacionalnog jedinstva, kako ju predlaže Virant, bila u suprotnosti s rezultatima izbora, jer se takve prelazne vlade obično formiraju u izuzetnim prilikama, nakon pada vlade, a ne nakon izbora na na kojima se birači odlučuju o ponuđenim političkim programima.

Izvor: Agencije


Reklama