Bh. vlasti potrošile 15 miliona eura javnog novca

Troškovi zakupa prostora, parkinga i opreme za rad državnih institucija Bosne i Hercegovine u prethodnih pet godina su se udvostručili. Raspolaganje javnim novcem za ovu svrhu bilo je i predmet revizije državnih službi koja je otkrila i sistemske i ljudske greške.

Više od polovine novca koji država godišnje sakupi potroši se na potrebe institucija i državnih službenika.

Glomaznost i nefunkcionalnost političkog sistema države često proizvodi nove probleme. Državni aparat tako je veliki da ne može fizički stati u predviđene prostore.

A u posljednjih pet godina udvostručio se iznos novca koji se troši na iznajmljivanje poslovnih prostora za potrebe vlasti.

Prošle godine, više od 15 miliona eura potrošeno je na iznajmljivanje poslovnih prostora, parkinga i opreme za državne institucije. Ove troškove imalo je više od 50 državnih institucija, dok je revizija načina na koji se poslovni prostori zakupljuju otkrila razne nepravilnosti.

U uredu koji se bavi revizijom budžetskog poslovanja države kažu da su prilikom revizija i ranije nailazili na nepravilnosti, te da je odgovornost opet na onima koji najviše troše.

„Značajan broj podzakonskih akata, uputstava, smjernica i standarda, izvršna vlast nije donijela. I to otvara jedan širok prostor nekoj samovolji. Ne postoje pravila, ali se drže određenog okvira i ponovo dolazimo do jedne situacije da pojedinci troše onoliko koliko hoće“, kazao je za Al Jazeeru Dževad Mekić, zamjenik glavnog revizora institucija BiH.

Potrebna samo volja

Poslovni prostori u 2010. godini iznajmljivani su nesistemski i netransparentno, a pošto se sve planira neekonomično, i prostori se zakupljuju po višim cijenama. Institucije ne analiziraju trošenje javnog novca u te svrhe.

Revizori kažu da bi, uz malo dodatnog napora, država mogla poslovati domaćinski. Potrebna je samo volja onih koji donose odluke. Tako je i za milionska iznajmljivanja poslovnih prostora.

„Ako bi se cijena zakupa za jednu KM po kvadratu smanjila, uštede bi mogle da budu 200.000 na godišnjem nivou. Ako bi se za jedan metar kvadratni korištenje prostora po jednom uposlenom smanjilo, uštede bi mogle biti 160.000“, objašnjava Mekić.

Podaci iz revizije trebali bi se uskoro naći pred poslanicima državnog Parlamenta. Promjena svijesti i odgovornosti prema novcu poreskih obveznika očekuje se od javnih zvaničnika, upravo onih koji su često označeni kao rastrošni i neodgovorni.

Novinar Al Jazeere Aldin Arnautović kazao je kako se 23. decembra, ispred zgrade kantonalne Vlade, ratni veteran pokušao spaliti zbog siromaštva.

„Molio je za krov nad glavom i posao. U isto vrijeme, sistem vlasti u BiH, prema procjenama nevladinih organizacija, svakog dana, za svoje potrebe troši više od 10 miliona eura dnevno“, javlja Arnautović.

Izvor: Al Jazeera


Reklama