Amnesty traži istragu protiv Šeksa

U izvještaju AI imenovan je novoizabrani potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks (Pixsell)

Nevladina organizacija Amnesty International (AI) je u svojoj poruci hrvatskim vlastima naglasila da Hrvatska mora istražiti visoke državne i vojne zvaničnike zbog sumnje da su počinili, ili su po komandnoj odgovornosti krivi za ratne zločine.

Poimenično su navedeni novoizabrani potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks i penzionisani admiral Davor Domazet Lošo.

“Hrvatska se mora razriješiti s prošlošću ako želi napredovati i krenuti dalje”, navodi se u saopćenju koje je potpisala direktorica AI za Evropu i centralnu Aziju Nicola Duckworth, a prenosi Tanjug.

AI smatra da se na taj način mogu ispraviti greške prethodnih vlada koje su žrtvama zločina i njihovim familijama uskratili pravo na istinu, pravdu i odštetu, navodi se u saopćenju.

“I pored javno dostupnih sumnji da su odgovorni za ratne zločine, država nije pokrenula istrage protiv nekih visokih državnih i vojnih zvaničnika”, kazala je Nicola Duckworth.

Šeksa AI optužuje po komandnoj odgovornosti kao tadašnjeg komandanta Kriznog štaba u Slavoniji, o čemu se govorilo na suđenju Branimiru Glavašu, odgovornom za likvidacije Srba u Osijeku.

Pomenuto je i ime Davora Domazeta Loše, koji je bio  obavještajni rukovodilac tokom  operacije Medački džep 1993. godine.

Zbog ove operacije krivično su odgovarali generali Rahim Ademi, koji je oslobođen i Mirko Norac, koji je dobio sedam godina zatvora.

U septembru je Vijeće za ratne zločine beogradskog suda podiglo optužnicu za ratne zločine protiv Šeksa  i 40 drugih osoba.

Tom prilikom Šeks je izjavio novinarima novinarima kako optužnice, rješenja i odluke vojnih tužiteljstava bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA), te vojnih sudova bivše JNA ne priznaje, jer smatra da su to akti zločinačke organizacije koju je Hrvatska porazila.

Prioritet za novu vladu

“I pored javno dostupnih sumnji da su odgovorni za ratne zločine, država nije pokrenula istrage protiv nekih visokih državnih i vojnih zvaničnika”, kazala je Duckworth, te dodala da novoizabranoj hrvatskoj vladi glavni prioritet mora biti istraga zločina počinjenih u ratu.

U odnosu na prošlogodišnji izvještaj, na spisku AI nisu imena Tomislava Merčepa i Ðure Brodarca.

Merčep je 10. decembra 2010. uhapšen i sudit će mu se za likvidacije Srba u Zagrebu i Pakračkoj Poljani u zapadnoj Slavoniji.

Brodarac, koga su kao komandanta odbrane i šefa policijskih snaga u Sisku teretili za više desetina ubistava srpskih civila po Sisku 1991. i 1992. godine uhapšen je 21. juna ove godine, a 13. jula je umro u zatvoru u Osijeku gdje je tužilaštvo vodilo istragu.

Optužnica je podignuta protiv Vladimira Milankovića, Brodarčevog zamjenika i policajca Drage Bošnjaka.

Prema podacima AI, još 540 predmeta nije riješeno.

Pošto se u Hrvatskoj u prosjeku godišnje riješi samo 18 slučajeva vezanih za ratne zločine, većina odgovornih nikad neće biti izvedena pred lice pravde, navodi se u izjavi.

Izvor: Agencije
 


Reklama