Fuelle: Ne tražimo priznanje Kosova

Evropski komesar za proširenje Stefan Fuelle izjavio je da je Evropska unija u potpunosti posvećena proširenju i da je Srbija na dobrom putu da u martu dobije status kandidata za članstvo u EU ukoliko ostvari dalji napredak u dijalogu s Prištinom o praktičnim pitanjima, bez ispunjavanja novih uslova, javio je Tanjug.
Regionalna saradnja
Članice EU “sada očekuju od Srbije da učvrsti do sada postignute rezultate u dijalogu s Prištinom, uključujući i sporazumijevanje za rješenje o inkluzivnoj regionalnoj saradnji, s ciljem da status kandidata bude odobren”, rekao je Fuelle u intervjuu za današnje Novosti.
“Da bude jasno, Evropska komisija nije u poziciji ,niti namjerava da Srbiji nametne priznavanje nezavisnosti Kosova”, kazao je Fuelle.
Vlada Srbije: Ne postoje dva kolosijekaDirektor Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima Milivoje Mihajlović izjavio je da je njemačka kancelarka Angela Merkel prilikom posjete Kosovu od prištinskih i lokalnih vlasti tražila da participiraju u donošenju rješenja za Kosovo i da pomognu dijalog, javio je Tanjug.
Na ponovljen stav njemačke kancelarke da Beograd treba ukloniti paralelne strukture na Kosovu, Mihajlović je rekao da je riječ o „legalnim institucijama, izabranim na legalnim izborima, koje prije svega postoje da bi obezbedile opstanak Srba na Kosovu“. On smatra da politika EU-a “i Kosovo i EU” nije politika dva kolosijeka, nego politika jednog istog kretanja Srbije.
Ističući da neće ulaziti “u detalje diskusije između Beograda i Prištine u vezi s formulama koje bi omogućile da princip inkluzivne regionalne saradnje bude u potpunosti primijenjen”, Fuelle je kazao da je “ohrabren činjenicom da su do sada obje strane napravile korake u pravcu kompromisnog rješenja koje će biti praktično i uravnoteženo”.
“Nadam se da to može da urodi plodom zarad regionalne saradnje i integracije Kosova u regionu, što će biti od koristi za sve. Na kraju, neće se raditi o odricanju od državnog interesa bilo koje vrste, već o dogovoru o praktičnom i održivom rešenju, od kojeg će obje strane imati koristi”, rekao je Fuelle.
Na pitanje nije li odluka o odlaganju razmatranja statusa kandidata za Srbiju do marta 2012. i početka pregovora sa Crnom Gorom do juna, znak da je EU umorna od procesa proširenja, Fuelle je odgovorio – “sasvim suprotno!”
“Ovo Evropsko vijeće je, po mom mišljenju, bilo veoma posebno za politiku proširenja EU, i to ne samo zbog svečanosti potpisivanja ugovora o pristupanju s Hrvatskom. Činjenica da su i Srbija i Crna Gora bile u vrhu dnevnog reda samita, usred najteže finansijske krize s kojom je EU suočena od svog osnivanja, svjedoči, u stvari, da proces proširenja napreduje”, rekao je Fuelle.
Prema njegovim riječima, to pokazuje da je EU u potpunosti svjesna svojih odgovornosti, uključujući i one prema zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU, i da je spremna da ispoštuje svoje obaveze.
Jasno utvrđeni datumi
“Budimo jasni: zaključci ne definišu nijedan novi uslov za Crnu Goru ili Srbiju. Oni samo ističu ono što je očigledno – da dobar ostvareni napredak treba da se nastavi i to će obje zemlje dovesti do narednih koraka u procesu pridruživanja”, kazao je Fuelle.
On je naglasio da je Evropsko vijeće bilo veoma precizno: jasno je utvrdilo datume – odluka bi trebalo da bude donesena na Vijeću za opšte poslove 28. februara i usvojena na Evropskom vijeću prvog marta.
“Uvjeren sam da odluka Vijeća, ako Srbija ostane u potpunosti angažirana i ako nastavi dalje graditi postignuto, naročito u dijalogu s Prištinom, treba biti pozitivna”, zaključio je Fuelle.
Izvor: Agencije