Merkel: Priština i Beograd moraju naći zajedničko rješenje

Primarni razlog posjete Angele Merkel Kosovu je susret s njemačkim vojnicima (Tanjug)

Njemačka kancelarka Angela Merkel ponovila je prilikom posjete Prištini da je neophodno pronalaženje rješenja za sukobe na sjeveru Kosova, ali kazala da svoj doprinos moraju dati i Beograd i Priština.

“U direktnom smo kontaktu sa Beogradom i Srbiji smo jasno rekli da treba da uspostavi razumnu robnu razmjenu sa Kosovom, što trenutno nije slučaj, da se uspostavi kontrola prijelaza i ukinu paralelne strukture”, kazala je Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare poslije susreta sa kosovskim premijerom Hashimom Thacijem na prištinskom aerodromu.

Tadić: Dvojni suverenitet moguće rješenje

Srbija ne može nastaviti putem evropskih integracija ukoliko nema podršku građana, a oni neće podržati vlasti ukoliko Srbija ne sačuva svoje interese na Kosovu, izjavio je predsjednik Srbije Boris Tadić.

“Srbija nema iluzije da bi mogla da vrati Kosovo u državni sistem Republike Srbije na način na koji je to bilo pre 2000. godine, ali Srbija ne odustaje od pregovora i traženja održivog rešenja”, rekao je Tadić u intervjuu za makedonski list Dnevnik.

Predsjednik Srbije je istakao da podjela Kosova nije realno rješenje. Jedno od mogućih rješenja je dvojni suverenitet, ali i neki model koji se bazira na međunarodnom rješenju, kao što su irski model, Južni Tirol ili onaj iz vremena dvije Njemačke, kazao je Tadić.

Ona je dodala da u Prištini ne želi  govoriti o tome šta Srbija treba učiniti, nego da je Thaciju  prenijela šta Priština treba uraditi.

“Mislim da je učinjen veliki korak, a to je nezavisnost Kosova, a sada kosovska strana treba da da doprinos kako bi se pronašlo mirno rješenje ovog sukoba i tu spadaju i otvorene granice sa Srbijom”, kazala je Merkel.
Merkel je dobila uvjerenja od Thacija da će kosovske vlasti surađivati s policijskom misijom EULEX-a.

Njemačka kancelarka istakla je potrebu za razumnim dogovorom oko pitanja poput zajedničke carinske kontrole, čijem sprovođenju treba doprinijeti i kosovska strana. 

Evropska budućnost

“Vjerujemo da demokratsko Kosovo predstavlja dobar doprinos miru u regionu, a budućnost cijelog regiona je u EU”, ponovila je Merkel, te dodala da je sa Thacijem razgovarala kako se što brže može doći do tog cilja.

Merkelova, koja je na Kosovo došla da bi posjetila njemačke vojnike, u sastavu KFOR-a, podsjetila je da su nedavni incidenti pokazali da ima još puno posla u rješavanju problema i poboljšanju odnosa sa Srbijom.

Thaci je kazao da će Priština “ispuniti sve zadatke” koji se postave pred nju.

“Kosovo je odlučno da zaključi historijsko poglavlje konflikata. Budućnost je važan dio identiteta Kosova. Ne želimo dozvoliti da nas historija drži kao taoce. Moramo biti dio EU i NATO-a”, rekao je Thaci, dodajući da trećina stanovništva Kosova već živi u EU.

Istakao je da je dijalog jedino rješenje za probleme.

Vlada u Prištini, dodao je, želi  uključiti građane sa sjevera Kosova u te procese, koji su “naši građani”.
Kazao je da na sjeveru Kosova ne postoji konflikt države i građana već zakona sa anarhijom.

Merkel će se kasnije u ponedjeljak sastati sa komandirom KFOR-a Erhardom Drewsom.

Krajem novembra na sjeveru Kosova je ranjeno 30 njemačkih i austrijskih vojnika prilikom sukoba sa Srbima na barikadama koje je KFOR pokušao ukloniti.

Ranije ovog mjeseca, Merkel je  kazala da Srbija ne ispunjava uvjete za status kandidata za EU. Ona je nazvala sukobe na Kosovu neprihvatljivim, te podsjetila kako dobra “saradnja sa susjedima” spada u kriterije za proširenje EU.

Njene izjave došle su nekoliko dana prije nego što je Evropsko vijeće ranije ovog mjeseca saopćilo da će Srbija dobiti status kandidata za članstvo u EU pod uvjetom da ostvari dalji napredak u dijalogu sa Prištinom i pomogne da se omogući slobodno kretanje KFOR-u i policijskim snagama EULEX-a.

Izvor: Agencije


Reklama