Hrvatskim zvaničnicima plata i nakon mandata

Prema posljednjim zvaničnim podacima, u Hrvatskoj je nezaposleno 302.080 osoba, 8.000 više nego prije mjesec dana.

Uskoro će im se pridružiti i mnogi državni zvaničnici koji zbog promjene vlasti ostaju bez posla. Međutim, za razliku od blagajnica, vozača ili zanatlija, njima zakon idućih šest mjeseci garantira punu te nakon toga još šest mjeseci pola plate.

Novinarka Al Jazeere Martina Kiseljak razgovarala je sa Mirom Jakovljević, koja je radila kao čistačica, ali je ostala bez posla.

Kako kaže Jakovljevć, od 150 eura nadoknade sa biroa za zapošljavanje jedva preživljava.

„Bez posla i bez plaće. Dobivam ovo što dobivam s burze, to mi je sve. Pa se vi mislite kako dalje i kud, kupim boce i radim svašta”, ispričala je Jakovljević.

Bez posla će uskoro ostati i ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva Božidar Pankretić. Kako nije osvojio novi mandat u Saboru, planira povratak u ekonomiju.

„Malo ću uzet koji mjesec, dva odmora da malo si razbistrim pa i da razmotrim koja je najbolja ponuda za mene”, kaže Pankretić.   

Međutim, dok ne odluči šta će raditi, ministar, kao i svi ostali zvaničnici, neće imati egzistencijalnih briga, budući da im zakon garantira redovita i visoka primanja još godinu dana.

Povlastice za političare

Osim saborskih zastupnika, bez posla će ostati 60 državnih tajnika i oko 40 direktora, zamjenika i pomoćnika u raznim državnim agencijama, zavodima i upravama. Još se ne može znati koliko ih se vraća na lokalne funkcije, a koliko ostaje u Saboru, međutim, predviđa se da će minimalno 30 koristiti povlasticu za platu.

„To je ukupno 130. Prosječna im je plaća 2.000 eura, pa će nas, budu li svi koristili pola godine punu i pola godine pola plaće, ukupno koštati 2.340.000 eura. S proračunskom rupom od gotovo dvije milijarde eura, možda nije mnogo, ali da se ta povlastica ukine – ne bi bilo jednakih i jednakijih“, rekla je naša reporterka.

„Ako za njih onda za sve bi trebalo biti! Ne radiš, nemaš pravo plaće, ako radiš onda dobivaš“, komentirala je nezaposlena Mira Jakovljević.

Nova socijaldemokratska vlada najavila je da će ukinuti povlaštene penzije, ali o ukidanju prava na platu i nakon isteka dužnosničkih mandata zasad nema ni riječi.

Ipak, kako kaže novinarka Al Jazeere, izvjesno je da će smanjiti broj funkcionera. Ukinut će se državni tajnici, a ministri će imati samo zamjenika.

Primjer Slovenije

Situacija je slična u cijeloj regiji. U Srbiji i Bosni i Hercegovini, te u Sloveniji, zvaničnici imaju pravo na platu i kada im istekne mandat.

Međutim, Gregor Virant vodio je u predizbornim anketama u Sloveniji, ali nakon što se otkrilo da je poslije prošlog mandata iskoristio pravo na platu, a usput imao i honorare, popularnost mu je pala. Vratio je 18.000 eura, ali to nije utjecalo na volju birača.

„To je ono što bi se trebalo učiti od dobro razvijenih demokratskih društava. To je onaj pravi demokratski model da se osjeća odgovornost prema onima koji me plaćaju. A građani me plaćaju, ako sam dužnosnik”, objasnio je sociolog Renato Matić.  

Ipak, obične nezaposlene građane niko ne plaća, a polovina saborske plate deset puta je veća od prosječne nadoknade koju dobijaju nezaposleni.

Izvor: Al Jazeera


Reklama