EULEX: Rusija mora poštovati vladavinu zakona na Kosovu

De Marnhac: Mi svi znamo da na Kosovu ne postoji humanitarna kriza, to je očigledno (AP)

Šef misije EULEX-a Xavier de Marnhac odbacio je tvrdnje da postoji humanitarna kriza na sjeveru Kosova.

Dan ranije, američka državna tajnica Hillary Clinton izjavila je kako nema humanitarne krize na Kosovu, te da izvještaje o takvoj krizi nemaju UN niti druge institucije.

“Mi svi znamo da na Kosovu ne postoji humanitarna kriza, to je očigledno”, rekao je Xavier de Marnhac za agenciju AP, govoreći o ruskom konvoju humanitarne pomoći koji je juče u pratnji vozila EULEX-a stigao u Zvečan.

Istup Konuzina

“Ako je Rusija željela da pruži neku vrstu podrške, zašto da ne? Ali to mora biti učinjeno uz poštovanje nekih osnovnih principa kao što je vladavina zakona. Normalno je da budeš pretresen kada pređeš kapiju… To su osnovni standardi svuda u Evropi”, rekao je de Marnhac.

Sa druge strane, ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin je rekao da je humanitarna situacija za Srbe na sjeveru Kosova teška, da se Srbi u Leposaviću i drugim mjestima suočavaju sa isključenjima struje, da električne energije nema dovoljno i da su otuda agregati koji su stigli u okviru ruske pomoći bili preko potrebni.

Na pitanje da li će zadržavanje konvoja ruske pomoći biti razlog da Rusija pokrene pitanje rada EULEX-a, Konuzin je rekao da Moskva redovno kritikuje neefikasnost misije EU pred Vijećem sigurnosti UN-a, prilikom podnošenja tromjesečnih izvještaja Generalnog sekretara UN o Kosovu.

“Mi naglašavamo neefikasnost EULEX-a, kao i činjenicu da oni sprovode Ahtisarijev plan koji nije prihvaćen u Vijeću sigurnosti”, kazao je Konuzin. 

Takođe, ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin izjavio je da ne zna kakvo naslijeđe na Kosovu imaju kosovski Albanci, javio je Tanjug.


Ambasador Rusije Aleksanadar Konuzin [Tanjug]

Konuzin je  Beogradu, po povratku sa Kosova, na taj način prokomentarisao sporazum o zaštiti kulturne svojine i naslijeđa koji su potpisale američka državna tajnica Hillary Clinton i predsjednica Kosova Atifete Jahjaga.

“Nisam vidio njihove spomenike. Tuđe ruše i onda žele da kazu da je to njihovo, pri čemu im neko pomaže da otimaju naslijeđe od pravoslavaca. Mi pokušavamo da to naslijeđe obnovimo”, rekao je ambasador Konuzin na konferenciji za novinare. 

Sporazum u Washingtonu

Kako je saopštio State department,  Clintonova i Jahjaga potpisale su u Washingtonu sporazum o zaštiti kulturne svojine i naslijeđa na Kosovu. 

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin ocijenio je da bez srpskih institucija i Srpske pravoslavne crkve nema ni Srba na Kosovu.

“Tamo gdje su porušeni organi samouprave i crkve, i Srbi su otišli ili odlaze”, rekao je Konuzin u ambasadi Ruske Federacije, povodom događaja vezanih za ruski humanitarni konvoj.

Prema njegovoj ocjeni, Srbi na sjeveru Kosova nemaju povjerenja u EULEX, jer u aktivnostima misije EU vide napor da se uspostavi vlast Prištine i sprovede Ahtisarijev plan.

Izvor: Agencije


Reklama