Srbija „mora ukinuti paralelne strukture na Kosovu“

Međunarodni civilni predstavnik na Kosovu Pieter Feith izjavio je kako je moguće da će članice Evropske unije tražiti da Srbija, prije odluke o dobijanju statusa kandidata sljedeće godine, ukine srpske paralelne strukture na sjeveru Kosova.
Feith je, u razgovoru sa srbijanskim novinarima u posjeti Kosovu, kazao da je to njegova pretpostavka, iako nije predstavnik EU-a.
“Evropske zemlje će insistirati da paralelna prisutnost policije i sigurnosnih i administrativnih struktura koje financira i podupire službeni Beograd, bude ukinuta i da to treba učiniti prije odluke o kandidaturi”, kazao je Feith, a prenijela Kosovska radiotelevizija.
On je podsjetio da postoje tri uvjeta – regionalno predstavljanje Prištine, omogućavanje slobode kretanja KFOR-u i EULEX-u, te provedba dogovora postignuta u dijalogu Prištine i Beograda pod okriljem EU-a. Dodao je kako je moguće da tome bude priododan zahtjev za ukidanje paralelnih struktura.
Uvjeti EU
Feithove izjave dolaze nakon što je izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin odbacio tvrdnje srbijanskih zvaničnika da je Srbiji kandidatura za EU uvjetovana priznavanjem Kosova.
“EP ne raspolaže nikakvom informacijom da bi Evropska komisija (EK) od Srbije tražila priznanje Kosova. Nijedna zemlja članica EU ne može jednostrano nešto tako tražiti od Srbije”, kazao je Kacin u srijedu.
Vincent Degert je kazao da EU ne može tražiti od Srbije da prizna nezavisnost Kosova kada po tom pitanju ni među njenim državama članicama ne postoji jedinstvo.
I šef delegacije EU u Srbiji Vincent Degert je negirao je da je EU tražila priznanje nezavisnosti Kosova kao uvjet za status kandidata.
Degert je rekao da ne postoji, niti je u bilo kom trenutku to bio direktan ili indirektan zahtjev.
“Mi tu imamo jasnu politiku, a to je da se dalje razvija dijalog između Srbije i Kosova” rekao je Degert, te dodao da EU ne može tražiti od Srbije da prizna nezavisnost Kosova kada po tom pitanju ni među njenim državama članicama ne postoji jedinstvo.
Zamjenik premijera Srbije Ivica Dačić, koji je u utorak ušao u verbalni sukob s predsjednikom Borisom Tadićem oko tvrdnji o uvjetima EU oko Kosova, ponovio je u srijedu da je priznavanje nezavisnosti Kosova suština zahtjeva koji su stavljeni pred Srbiju.
„Moguće je da ne traže formalno da priznamo Kosovo, ali ako prihvatite ovo što se od nas traži, to onda nije daleko od onoga što sam rekao, izjavio je Dačić.
“Ako traže od vas da priznate teritorijalni integritet dela vaše teritorije, da Kosovo u regionalnim forumima bude predstavljeno bez naznake da je to specifična situacija, onda nije šija nego vrat. Mnogo poštenije je da se kaže priznajte Kosovo, nego da nas mrcvare tako što ne govore šta se stvarno traži od nas”, rekao je Dačić.
On je istakao da su male šanse da Srbija i u martu dobije status kandidata za EU, jer bi teško mogla promijeniti svoj stav o Kosovu.
Predizborna kampanja
Kacin je kazao da je jedino što se traži od Srbije da omogući slobodan protok ljudi, robe, usluga, ideja i kapitala, što je osnovni princip EU.
“Barikade i blokade ne mogu biti odgovor za izazove koji stoje pred Srbijom do marta, kada će Vijeće EU ponovo razmatrati dodjeljivanje statusa kandidata Srbiji”, kazao je Kacin za Radio Slobodna Evropa.
Ivica Dačić [Tanjug]
Tadić je kazao za Radio-televiziju Srbije (RTS) da “svi smo mi, i naša diplomatija i svi koji se bave evrointegracijama, potrošili svu energiju da odbranimo naš integritet i da dobijemo status kandidata”.
Tadićeve izjave dolaze nekoliko sati nakon što je Dačić kazao da se mora jasno reći da za Srbiju nema statusa kandidata za članstvo u EU bez priznavanja Kosova.
Pljuvanje po sebi
Dačić je i ranije je davao izjave o Kosovu koje su izazivale brojne reakcije u regionu i na međunarodnoj sceni.
Tako je krajem novembra kazao da niko Srbiji ne smije saopćiti da je Kosovo zauvijek izgubljeno i da neće ratovati za Kosovo te kako je odbijanje rata kao mogućnosti pogrešna poruka kosovskom premijeru Hashimu Thaciju, zato što je potrebna ravnoteža straha u regiji te da samo zbog te ravnoteže straha nikada nije izbio rat između SAD-a i Sovjetskog saveza.
Dačić je tom prilikom Srbiju usporedio s Turskom: “Ako Turska može da kaže da su napadi na Sarajevo napadi na Istanbul, zbog čega onda napad na Kosovsku Mitrovicu nije napad na Beograd“, kazao je.
Srbijanski ministar je rekao da nije euroskeptik, već realista.
“Ako ćemo da uđemo u EU pljujući sami sebe, čemu onda to vodi?”, zapitao je Dačić i poručio da se mora raditi na jačanju dostojanstva, a ne samo da se misli o izborima.
Izvor: Al Jazeera i agencije