Đelić neće povući ostavku

Đelić: Sada je veći rizik da neka zemlja EU u hodu odluči da uslove dopuni ili promijeni (Tanjug)

Potpredsjednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Ðelić izjavio je da neće povući ostavku, koju je dao zato što Srbija nije dobila status kandidata za člana Evropske unije (EU) i napomenuo da “u ovom momentu evropske integracije veoma teško prolaze bez rešavanja pitanja Kosova”.

“Naravno da neću povući ostavku. To bi tek bila negacija principa odgovornosti”, rekao je on za beogradski Blic.

Izostanak kandidature ovog puta predstavlja ‘samo izgubljenu bitku, ali ne i rat’.

Na pitanje kako je na to reagirao evropski komesar za proširenje Stefan Fuelle, Đelić je kazao da misli da “mu uopšte nije bilo prijatno”.

Ocijenivši da izostanak kandidature ovog puta predstavlja “samo izgubljenu bitku, ali ne i rat”, on je naglasio da evropske integracije ostaju najpovoljniji strateški put za Srbiju.

“U ovom momentu imamo činjenicu da evropske integracije veoma teško prolaze bez rešavanja pitanja Kosova”, zaključio je potpredsjednik Vlade u ostavci, podsjećajući da je to suprotno platformi za podnošenje zajedničke rezolucije s EU u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda (UN).

Munjevita brzina

Tada nam je rečeno, napomenuo je Ðelić, da dijalog s Prištinom i pitanje Kosova neće biti striktno vezano za evropske integracije, a jedan broj zemalaj je proletos promijenio politiku i svake sedmice sve čvršće vezivao ta dva kolosijeka.


Božidar Đelić i Stefan Fuelle

Na pitanje šta dalje, Ðelić kaže da će se Srbija morati ponovo odrediti prema novim institucionalnim, ekonomskim i bezbjednosnim realnostima EU, koja se mijenja munjevitom brzinom.

On smatra da je neophodno pronaći seriju novih rješenja za one probleme koji su, da je situacija bolja, mogli biti riješeni kroz eurointegracije.

Ðelić je ocijenio da najnovija događanja u Briselu pokazuju da Evropska komisija (EK), koja je bila mišljenja da je Srbija ispunila sve uslove za status i velikim korakom krenula ka ispunjavanju onih za početak pregovora, više ne predstavlja mišljenje svih zemalja članica.

Zato se, smatra on, neminovno postavlja pitanje integriteta tog puta.

“Sada je veći rizik da neka zemlja EU u hodu odluči da uslove dopuni ili promeni”, rekao je Đelić, ipak ocijenivši da bi bio presedan da se dogovreni uslovi za Srbiju do marta, za kada je najavljeno novo odlučivanje Vijeća EU o kandidaturi Srbije opet promijene.

Izvor: Agencije


Reklama