Tadić: Srbija bi izgubila rat protiv NATO-a

Srbija bi izgubila rat protiv NATO-a ukoliko bi poslala vojsku i policiju na Kosovo, izjavio je predsjednik ove zemlje Boris Tadić.
„Bio bih srećan kada bih bio predsednik republike koji je institucije… dobio u nadležnost u situaciji kada može da upotrebi policiju i vojsku na čitavom prostoru moje zemlje, na Kosovu i Metohiji“, izjavio je Tadić za RTRS u kasnim večernjim satima u srijedu.
Ali, Tadić je upozorio da bi rat unazadio njegovu državu za 20 godina.
“Kada bi ušla u rat sa NATO, ponovo bi doživela poraz, doživela bi velike žrtve i devastaciju imovine i ekonomskih kapaciteta”, kazao je on.
Tadić je rekao da ako bi Srbija poslala svoje snage na Kosovo,”mi bismo bili najneodgovorniji ljudi, ne bismo zaštitili nijedan život na Kosovu, jer bismo taj rat izgubili, izgubili bismo međunarodni kredibilitet, jer ga ne bismo poštovali, a na njega se pozivamo u zaštiti integriteta na Kosovu.“
Državni vrh Srbije jedinstven je u odluci da Srbi na sjeveru Kosova uklone barikade, dok lideri Srba na tom području tvrde da Tadić pomaže „težnjama Zapada da i Srbija prizna nezavisnost Kosova“.
„Lideri Srba moraju iskazivati odgovornost i ne smeju se zaklanjati iza naroda“, rekao je Tadić u posjeti Banjoj Luci u srijedu poslijepodne i ponovio raniju izjavu da se „nacionalni interes ne brani na barikadama“.
„Odluke moraju da donose oni koje građani biraju, zato i postoji demokratija. Ja sam pozvao građane i njihove političke lidere i preuzeo na sebe odgovornost”, rekao je Tadić.
Odgovarajući na primjedbe nekih političkih krugova u Srbiji da je inicirao postavljanje barikada, Tadić je rekao da je to laž, jer je podržao mirne proteste, ali ne i upotrebu sile.
Pregovori u Briselu
Dok predstavnici Srbije i Kosova u Briselu razgovaraju o prijedlogu za integrirano upravljanje prijelazima, Srpsko nacionalno veće severnog Kosova i Metohije ocijenilo je da državnički neodgovornom i politički katastrofalnom izjavom „predsednik Tadić nastoji da razbije jedinstvo Srba na Kosmetu . . . i pruži puni doprinos težnjama Zapada da i Srbija prizna nezavisnost Kosova“.
Načelnik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić izjavio je da su „građani srpske nacionalnosti izloženi teroru, nasilju, etničkom čišćenju, ubijanju punih 12 godina“.
Nažalost, sada se nasilju nad Srbima pridružila i misija KFOR-a, rekao je Pantić, dodavši da KFOR „pomaže Albancima u stvaranju još jedne države na Balkanu“.
Pantić je dodao kako je očigledno da „deo međunarodne zajednice po svaku cenu želi da u svakom delu Kosova i Metohije . . . ubija Srbe kako bi albanski takozvani carinici . . . došli na administrativne prelaze Jarinje i Brnjak“.
Šef beogradskog tima u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović rekao je da je državni vrh Srbije jedinstven u odluci da Srbi na sjeveru Kosova uklone barikade. On je pozvao građane da ostanu mirni i jedinstveni sa stavovima države.
Osvrćući se na pregovore u Briselu, dopisnik Al Jazeere iz Prištine Ismet Hajdari rekao je da je šefica kosovskog pregovaračkog tima Edita Tahriri izrazila pesimizam o mogućnosti da Srbija napravi progres.
„U Prištini već postoji zeleno svetlo . . . uprkos protivljenju opozicije, i sada uslovno se može reći lopta je na srpskoj strani da prihvati predlog onih u čiji sastav Srbija i želi da uđe“.
Nakon što je u ponedjeljak u mjestu Jagnjenica povrijeđeno 30 KFOR-ovih vojnika koji su uklonili srpsku barikadu, te ponovnog postavljanja barikada na nekoliko mjesta u utorak, u srijedu poslije podne je ojačana barikada u mjestu Dudin Krš. Pozicije KFOR-a i lokalnog stanovništva u mjestu Jagnjenica su nepromijenjene.
Različiti stavovi
Najveća opoziciona stranka u Srbiji tražila je od predsjednika Tadića da objasni građanima šta ga je navelo da promijeni stav o barikadama.
„Srpska napredna stranka i dalje ostaje uz Srbe sa severa Kosova . . . Kako oni odluče, tako ćemo i mi da postupimo. S tim što mi se čini da je Boris Tadić prihvatio politiku nekih drugih opozicionih stranaka koja znači predaju Kosova“, izjavio je predsjednik SNS-a Tomislav Nikolić.
Aleksandar Martinović iz Srpske radikalne stranke rekao je da je Tadićeva odluka „nož u leđa tim ljudima“
„To je pokušaj skidanja odgovornosti sa katastrofalne politike koju vodi Boris Tadić i pokušaj da poput Pontija Pilata opere ruke i da kaže – evo, ja sam vas upozorio da se uklonite. Vi niste hteli i sad snosite odgovornost za sve ono dalje što se bude dešavalo na Kosovu i Metohiji”, kazao je on.
Liberali Čedomira Jovanovića, međutim, tvrde da Tadićeve izjave predstavljaju korak u dobrom pravcu.
U Briselu će u četvrtak biti održan sastanak ministara vanjskih poslova Evropske unije, na kojem će visoka predstavnica Catherine Ashton obavijestiti šefove diplomatije članica EU o rezultatima najnovije runde dijaloga između Beograda i Prištine.
Izvor: Al Jazeera