BiH sve bliže vanrednim izborima

Propao je još jedan pokušaj formiranja državne vlasti BiH, nakon što lideri šest političkih stranaka nisu uspjeli postići dogovor na trosatnom sastanku održanom u Sarajevu.

Vijeće ministara radi u tehničkom mandatu već 13 mjeseci, a budžet državnih institucija za narednu godinu nije usvojen.

Iz Socijaldemokratske partije (SDP) poručili su da, ukoliko u narednih 10 dana ne bude postignut dogovor, treba raspisati vanredne izbore za vlasti na nivou BiH.

Konceptualne razlike

„Mi smo spremni da sutra damo svoje ruke u parlamentu da se stvore zakonske pretpostavke, da se ide na prijevremene izbore parlamentarne skupštine BiH i za one kantone u kojima se nije konstituisala vlast“, rekao je predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija.

Domaćin sastanka predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić liderima je predložio dva paketa kod izbora Vijeća ministara, ali ovi prijedlozi nisu prihvaćeni.

„Prije početka sastanka predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je kako je RS spremna na dogovor do kojeg na kraju nije došlo“, istaknuo je Ljubić.  

Međutim, Dodik kaže da Republika Srpska ostaje na principima koji su predviđeni ustavom, a „to znači da se poštuje određeni paritet i konsenzus, balans i rotacija“.

„Treba biti jasno da se na tom planu radi o konceptualnim razlikama, a ne o priči kome koliko ministarskih mjesta pripada ili ne pripada, to je manje važno“, rekao je predsjednik RS.

Rješavanju krize nije pomoglo ni prisustvo direktora Evropske komisije za proširenje Stefana Sanina te predstavnika Evropske unije u BiH Peter Sorensena.

‘Neodgovornost stranaka’

Beriz Belkić, poslanik Stranke za BiH u državnom Parlamentu,  rekao je za Al Jazeeru da postoji „jedna vrsta straha i neizvjesnosti  šta će se dešavati dalje s ovom državom“.

„Zlatko Lagumdžija treba da kaže je li u stanju poštovati izborni rezultat, kao i ostalih pet stranaka, oni moraju reći ljudima ove zemlje da li mogu formirati vlast ili ne i zašto ne mogu“, naglasio je Belkić.


Arnautović: “Prijevremeni izbori gotovo nemogući”

On smatra da su isti ljudi govorili za prethodnu vlast da je nesposobna.

„Međutim, mi godinu dana nemamo budžeta, nemamo vlast. To se nije desilo od Daytona do danas. To je njihova neodgovornost“, zaključio je Belkić.

Prijevremeni izbori

Prof. dr. Suad Arnautović, član Centralne izborne komisije BiH, rekao je za Al Jazeeru da je prema sadašnjim ustavnim odredbama “jako teško, gotovo nemoguće” imati prijevremene izbore.

„U Daytonskom ustavu je utvrđeno da se Dom naroda, dakle gornji dom Parlamentarne skupštine, može da raspusti na dva načina, odlukom Predsjedništva ili samog Doma uz propisanu većinu. Međutim, o raspuštanju Predstavničkog doma, dakle ovog doma građana, apsolutno nema nijedne riječi u članu 4. Ustava BiH“, rekao je Arnautović.

On je naglasio da se prijevremeni izbori prema odredbama Izbornog zakona mogu održati ako je neki izborni organ raspušten ili mu je mandat prestao u skladu sa Ustavom i zakonom.

„Dakle, Ustavom nije predviđeno raspuštanje Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a mandat može prestati samo izabranom članu organa. Teoretski bi bilo moguće da svih 42 člana u jednom trenutnku u jednom danu podnesu ostavke na pozicije u Predstavničkom domu, na poslanički mandat…Dakle, to je samo u sferi fantazije, ono što je realno to je politčki konsenzus, prije svega da se uradi ovo što još nije urađeno godinu dana nakon izbora, a ako ne može o tome se postići konsenzus, onda da se postinge politički konsenzus o tome da se raspusti Dom dakle jednom odlukom Parlamentarne skupštine“, zaključio je član CIK-a BiH. 

Izvor: Al Jazeera


Reklama