Reagiranja na presudu šefu Vojske Jugoslavije

Presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) kojom je bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije, generalu, Momčilu Perišiću izrečena 27-godišnja zatvorska kazna u regionu je izazvala različite reakcije.
U Srbiji smatraju da je kazna Sudskog vijeća dosta visoka, dok je u Hrvatskoj vijest o kazni dočekana s mješavinom odobravanja i tvrdnji da je premala.
Perišić je osuđen na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina počinjenih tokom opsade Sarajeva, zauzimanja Srebrenice 1995. godine te raketnog napada na Zagreb iste godine.
Perišić je prvi državni dužnosnik Savezne Republike Jugoslavije koji je osuđen za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini.
Perišić je proglašen krivim po osnovu individualne odgovornosti. Nije dokazano da je imao efektivnu komandnu odgovornost nad srpskom vojskom u Krajini, Hrvataka, i Vojskom Republike Srpske (VRS).
Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac izražio je žaljenje zbog presude Perišiću i ocijenio da je to “izuzetno velika osuda”.
Prošla vremena
On je rekao da očekuje da će se Perišić žaliti na tu presudu i da ona svakako “otvara rane”, ma koliko se narodi u regionu trudili da idu ka pomirenju, jer nas “vraća u prošla vremena, stvara određene probleme i loš osjećaj u stomaku”.
Predsjednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je da nepravosnažne presude ICTY-a ne treba komentirati, ali da je uvjeren da će konačna riječ biti data u žalbenom postupku, posebno zato jer je predsjedavajući Sudskog vijeća, sudija Bakone Justice Moloto, po većini tačaka optužnice izdvojio svoje mišljene.
Ljajić je najavio da će, u skladu sa zakonom, Srbija pružiti svu potrebnu podršku dostavljanjem dokumentacije odbrani Perišića i dodao da ova presuda neće imati nikakve implikacije po Srbiju, jer je riječ o utvrđivanju individualne odgovornosti i zato jer, osim u pojedinim slučajevima, nije utvrđena Perišićeva komandna odgovornost.
Šef vladine Kancelarije za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović smatra da je kazna koju je u prvostepenom postupku ICTY izrekao Perišiću “dosta visoka”.
Ignjatović je rekao da je značajno to što je Pretresno vijeće utvrdilo da Perišić nije bio nadređen ratnom komandantu VRS-a, generalu Ratku Mladiću, što znači da nema komandne odgovornosti za te zločine.
Dodao da je značajno i to da je Perišić oslobođen svake odgovornosti za pomaganje u, kako je rekao, istrebljenju u Srebrenici.
Državni tajnik u hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova Mario Nobilo izjavio je u Beogradu da treba imati povjerenje u pravednost ICTY-a.
Bivši načelnik Glavnog stožera Hrvatske vojske (HV), general Petar Stipetić, ocijenio je da presuda Perišiću dokazuje da je on imao puni utjecaj na Srbe iz Krajine i da je očekivao visoku kaznu, jer je Perišić bio načelnik Generalštaba VJ-a.
Klasičan zločin
Nekadašnji šef hrvatske diplomacije Mate Granić istakao je da je “raketiranje Zagreba i civilnih ciljeva bio klasičan ratni zločin, koji je sada sankcioniran, što je u prvom redu važno radi žrtava, a i radi historije“.
On smatra da je sada nesporna činjenica da je rat bio planirana agresija bivšeg lidera Srbije i SR Jugoslavije i optuženog za ratne zločine Slobodana Miloševića, s ciljem stvaranja “velike Srbije”.
Hrvatski politički analitičar Žarko Puhovski ocijenio je da je u presudi važno da nije potvrđena Perišićeva krivica za genocid počinjen u Srebrenici, kao i da presuda ni na koji način ne može utjecati na tužbu Hrvatske protiv Srbije za genocid.
On je odbacio svaku mogućnost da bi presuda, čak i ukoliko postane pravošnažna, mogla utjecati na eventualnu novu tužbu Bosne i Hercegovine protiv Srbije ili na sličnu hrvatsku tužbu.
Direktorica beogradskog Fonda za humanitarno pravo (FHP) Nataša Kandić ocijenila je kako je presuda primjerena i odgovarajuća te da nema razloga za sumnju da postoje politički motivi.
Ali, dodala je, teško je objašnjivo da je Perišić, kako je navedeno u presudi, imao kontrolu nad srpakom vojskom u Krajini, a nije imao nad Mladićem.
Ravnateljica baleta splitskoga Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) Almira Osmanović, koja je bila u grupi od 18 ranjenih članova baleta zagrebačkoga HNK-a u granatiranju 3. maja 1995. godine, ocijenila je da je zatvorska kazna od 27 godina Perišiću “premala i smiješna”.
Izvor: Agencije