Shell će tražiti naftu u BiH

Realizacijom memoranduma bit će stvorene jasna slika o stvarnim zalihama nafte i plina u Federaciji BiH (EPA)

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odobrila je potpisivanje memoranduma o razumijevanju s vodećom međunarodnom naftnom kompanijom Shell Exploration Company B.V. radi geoloških istraživanja nafte i plina na području ovog entiteta.

Prema očekivanjima predstavnika vlasti Federacije, početkom 2015. godine mogao bi se očekivati početak eksploatiranja nafte i plina potvrde li se pretpostavke da postoje dovoljne zalihe ovih energenata.

Investitori (ne) dolaze

Realizacijom memoranduma bit će stvorene jasna slika o stvarnim zalihama nafte i plina na teritoriji Federacije te osnovne pretpostavke za početak istraživanja i eksploataciju u funkciji razvoja.

„Ako bude dovoljno zaliha, 2014. godine stekli bi se uslovi za prve platforme, a za početak eksploatacije … januar 2015. godine“, izjavio je na konferenciji za novinare nakon sjednice federalne Vlade u Sarajevu ministar energije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj.

Prema njegovim riječima, interes Shell Exploration Company razbija famu da nijedna velika kompanija, odnosno investitor, ne želi ulagati u Bosnu i Hercegovinu.

Prema prijeratnim istraživanjima koje su u BiH provodile strane i domaće kompanije, pretpostavlja se da bi se veća nalazišta nafte mogla nalaziti na sjeveru Bosne (oko Tuzle i u Posavini), u Hercegovini (sjeverno od Mostara), te u jugozapadnom dijelu zemlje (kod Glamoča).

Istraživanja u RS-u

Kompanija Jadran-Naftagas, koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS) i ruskog Njeftgazinkora, saopćila je u četvrtak da počinje geološka ispitivanja na teritoriji Republike Srpske, na osnovu koncesije koju su izdale vlasti ovog bh. entiteta.

Precizira se da će seizmička istraživanja izvoditi u sjevernom dijelu Bosne, od Bosanskog Novog do Doboja. Jadran Naftagas navodi da su do 2014. godine predviđena ulaganja od oko 30 miliona eura u istraživanja nalazišta nafte i plina.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama