Kurti sa specijalcima u Sjevernoj Mitrovici
Desetine teško naoružanih specijalaca danas osiguravale boravak Albina Kurtija, premijera Kosova u tehničkom mandatu, u Sjevernoj Mitrovici.

Albin Kurti, premijer Kosova u tehničkom mandatu, uz velike mjere osiguranja i desetine teško naoružanih specijalaca, posjetio je u ponedjeljak Sjevernu Mitrovicu, dio grada većinski naseljen Srbima na sjeveru zemlje.
Razgovarao je s gradonačelnikom Erdenom Atićem, a prije i poslije sastanka, odnosno tokom boravku u Sjevernoj Mitrovici nije htio govoriti za medije.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump: Iran i Izrael će postići dogovor, rat sam spriječio i na Kosovu
Kako se osobe s invaliditetom na kosovskoj farmi bore protiv predrasuda
Srbija reagirala na poruke iz Crne Gore: ‘Lobirate za Kosovo’
Njegov dolazak izazvao je oštre reakcije i negodovanje Srpska lista, najjače političke partije Srba na Kosovu, bliske predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
‘Skretanje pažnje’
U saopštenju za javnost naveli su da Kurtijev dolazak u „severni deo Kosovske Mitrovice predstavlja još jedan u nizu pokušaja da skrene pažnju javnosti sa činjenice da ni nakon više meseci nije uspeo da formira skupštinu u Prištini, niti da unapredi položaj sopstvenog naroda“.
Srpska liste je, kako su istakli, upozorila međunarodnu zajednicu da je „takav pristup Prištine ozbiljna pretnja miru i stabilnosti na terenu“.
„Pozivamo sve faktore u regionu i svetu da prestanu sa podrškom Kurtijevoj samovolji i da stanu u zaštitu osnovnih ljudskih i političkih prava srpskog naroda“, poručili su, između ostalog, iz Srpske liste, prenio je Tanjug.
Kurti je, u društvu ministra unutrašnjih poslova Kosova Xhelala Sveclae, doputovao u Sjevernu Mitrovicu nakon još jednog bezuspješnog pokušaja konstituiranja Skupštine Kosova, a naredna sjednica zakazana je za 11. juni u 11 sati.
Kako javljaju lokalni mediji, Stefan Veljković, potpredsjednik Srpske demokratije, priveden je danas na mitrovačkom šetalištu jer je protestovao zbog posjete Kurtija, ali i čelnika kosovskog MUP-a i direktora Kosovske policije.
Lokalni izbori 12. oktobra
U sjeni burnih dešavanja u Mitrovici, predsjednica Kosova Vjosa Osmani danas je za 12. oktobar raspisala lokalne izbore na Kosovu.
Kako je potvrdio portparol predsjednice Kosova Bekim Kupina, odluka je donijeta poslije “pažljivog razmatranja prijedloga političkih subjekata, kao i nakon sveobuhvatne analize, u skladu sa ustavnim i zakonskim rokovima”.
Osmani je pozvala sve političke subjekte, organizacije civilnog društva i građane da procesu pristupe sa “punom odgovornošću, u funkciji osiguranja sveobuhvatnog, urednog i fer izbornog procesa”.