Mogu li papa i Trump sarađivati: Inspiracija iz Reaganove ere

Baš kao što su Ronald Reagan i papa Ivan Pavao II radili zajedno da poraze SSSR, Donald Trump i papa Lav XIV mogu se suprotstaviti Putinovoj Rusiji.

Papa Lav mogao bi se pokazati kao partner od neprocjenjivog značaja za Trumpovu administraciju i evropske nacije (Guglielmo Mangiapane / Reuters)

Poruka predsjednika Trumpa na društvenoj mreži Truth Social nakon telefonskog razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom otkrila je da bi Vatikan bio „veoma zainteresovan da bude domaćin pregovora“ u rusko-ukrajinskom ratu.

Izborom pape Lava uvršten je novi značajan igrač na geopolitičku pozornicu koji je, kako se čini, spreman iskoristiti moralni autoritet i diplomatske resurse Vatikana da promoviše mir u Ukrajini. Papa Lav mogao bi se pokazati kao partner od neprocjenjivog značaja za Trumpovu administraciju i evropske nacije, piše Agnia Grias u tekstu na The National Interestu.

U novijoj historiji, najutjecajniji papa u svjetskoj politici bio je Ivan Pavao II. Zajedno s predsjednikom Ronaldom Reaganom i britanskom premijerkom Margaret Thatcher, papa Ivan Pavao formirao je zastrašujući trio u 1980-ima. Ovaj savez prepoznat je kao pomoć u uklanjanju stiska Sovjetskog Saveza nad istočnom Evropom i ubrzavanju kraja Hladnog rata.

Reagan i Ivan Pavao nisu dijelili samo vrijednosti, kao što je čvrsto protivljenje komunizmu, nego i lična iskustva. Obojica su preživjeli pokušaj atentata 1981. godine, u samo nekoliko mjeseci razmaka. Danas se pojavljuju slične paralele: snažna kršćanska baza podrške predsjedniku Trumpu, njegovo divljenje Reaganovom naslijeđu i američki korijeni pape Lava mogu približiti ove čelnike, stvarajući novo geopolitičko partnerstvo.

Mogućnost snažnog saveza Trumpa i pape

Trumpova politička filozofija u mnogim aspektima nalikuje Reaganovoj, od slogana njegove kampanje 1980. „Učinimo Ameriku ponovo velikom“, koja odiše Reaganovim optimizmom, do ekonomskih politika koje preferiraju smanjenja poreza i malobrojniju vladu, kao i jačanje nacionalne odbrane, što podsjeća na Reaganovu Inicijativu o strateškoj odbrani i Trumpove planove za „Zlatnu kupolu“.

Inspirisan Reaganovom bliskom saradnjom s papom Ivanom Pavlom, Trump bi mogao pokušati izgraditi snažan savez s papom Lavom kako bi utjecao na globalna pitanja, posebno da ispregovara mir u Ukrajini.

Papa Ivan Pavao, budući da je porijeklom iz Poljske, svoj papinski mandat denifisao je nepokolebljivom posvećenošću oslobođenju srednje i istočne Evrope od komunističkog i ruskog imperijalizma. S obzirom na to da je Poljska izdržala ratno stanje i prijetnju sovjetske vojne intervencije, papa Ivan Pavao blisko je sarađivao s Reaganovom administracijom, koja je uvela ekonomske sankcije protiv poljskog komunističkog režima i SSSR-a. Među njegovim prioritetima bio je i okončanje moskovske represije nad ukrajinskom grčko-katoličkom crkvom, što je bio njegov cilj tokom cijelog papinskog mandata.

Papa Lav, piše u tekstu, sada se suočava sa sličnom teškom evropskom krizom: ratom u Ukrajini, koji je u četvrtoj godini. Od početka svog papinstva prošlog mjeseca, papa Lav pokazao je veliku zabrinutost za globalna pitanja, posebno rat u Ukrajini. U svojoj prvoj misi pozvao je na okončanje rata u Ukrajini, a njegov prvi susret sa stranim čelnikom bio je s predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Ovo označava suptilno, ali značajno odstupanje od načina pape Franje, koji je usvojio oprezniji, neutralni ton, osuđujući nasilje bez direktne kritike ruske agresije. Osim toga, papa Lav je pozvao na molitve za katolike u Kini, što je osjetljiva tema usred napetih odnosa između Vatikana i Pekinga.

Papina šira globalna perspektiva

U međuvremenu, ruski predsjednik Putin i patrijarh Kiril iz Ruske pravoslavne crkve agresivno promovišu svoju viziju tradicionalnih kršćanskih vrijednosti širom svijeta. Kiril je ključna ličnost u Putinovoj geopolitičkoj strategiji, a pohvalio ga je Fidel Castro 2008. godine zbog protivljenja „američkom imperijalizmu“. Kiril je javno podržao rusku invaziju na Ukrajinu 2022. godine.

Papa Lav donosi jedinstveno porijeklo koja ga pozicionira da igra značajnu ulogu u poticanju mira u Ukrajini. Rođen i odrastao na južnoj strani Chicaga, raznolikog područja na kojem žive ukrajinske, litvanske, poljske i druge zajednice imigranata, zbog čega ima dublje razumijevanje kultura srednje i istočne Evrope. Uz to, njegov rad s marginaliziranim zajednicama u Peruu, zajedno s njegovim peruanskim državljanstvom, proširio je njegovu globalnu perspektivu i donio mu veću simpatiju od zemalja izvan sfere glavnih svjetskih sila.

U ovom bremenitom kontekstu, papa Lav ima potencijal da bude ne samo duhovni vođa, nego i ključna ličnost u globalnoj politici. Kao i papa Ivan Pavao prije njega, papa Lav može iskoristiti vatikansku diplomatiju i njegov moralni autoritet za okupljanje demokratskog svijeta protiv autoritarnih izazova koje predstavljaju Rusija, Kina i drugi režimi. Izgradnja saveza s Trumpovom administracijom i evropskim čelnicima, poput novog njemačkog kancelara Friedricha Merza iz Kršćanske demokratske unije, mogla bi uspostaviti jaču, ujedinjeniju koaliciju na svjetskoj pozornici, piše The National Interest.

Izvor: The National Interest

Reklama