Musk: Kongres vodi Ameriku ka bankrotu
Doskorašnji bliski saradnik američkog predsjednika Donalda Trumpa smatra da će zakon, koji je tijesno prošao u Zastupničkom domu, vodi u veća zaduženja.

Milijarder Elon Musk, doskorašnji bliski saradnik američkog predsjednika Donalda Trumpa, nazvao je Prijedlog zakona o budžetu za koji se zalaže Trump ‘ogavnom grozotom’.
“Izvinite, ali ne mogu više to da podnesem”, napisao je na X-u najbogatiji čovjek na svijetu, čija je saradnja sa Trumpom upravo okončana i dodao: “Ovaj ogroman, skandalozan i klijentelistički prijedlog zakona o budžetu je jedna ogavna grozota. Sram neka je one koji su glasali za njega: znate da ste pogriješili. Znate vi to”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD će ponuditi Saudijskoj Arabiji oružje vrijedno više od sto milijardi dolara
Dvanaest američkih država tužilo Trumpovu administraciju zbog carina
SAD: Smijenjeni direktor i zamjenica direktora Nacionalne sigurnosne agencije
U narednom postu Musk je dodao: “Kongres vodi Ameriku ka bankrotu”.
U svojim sljedećim objavama iznio je obrazloženje za svoje mišljenje, sugerirajući da bi smanjenje potrošnje i poreza predloženo u zakonu povećalo američki nacionalni dug.
‘Poražavajuće neodrživ dug’
“To će masovno povećati već gigantski budžetski deficit na 2,5 hiljada milijardi dolara (!!!) i opteretiti američke građane poražavajuće neodrživim dugom”, naveo je.
Prijedlogom zakona produžile bi se porezne olakšice uspostavljene 2017. tokom Trumpovog prvog mandata, a usmjerilo bi se više sredstava prema prioritetima njegove administracije, uključujući 46,5 milijardi dolara za izgradnju barijera na američkoj granici sa Meksikom.
No, kako bi se ti ciljevi postigli, ističu kritičari, zakon bi podigao gornju granicu državnog duga na četiri hiljade milijardi dolara. Također bi ograničio pristup programima socijalne sigurnosti poput Medicaida i Programa dopunske pomoći u prehrani (SNAP), kolokvijalno poznatog kao bonovi za hranu.
Kongresni ured za budžet, nestranački ured koji pruža istraživanja Kongresu, procjenjuje da će prijedlog zakona rezultirati smanjenjem subvencija Medicaida za 698 milijardi dolara i 267 milijardi dolara manje finansiranja za SNAP.
Ti kompromisi izazvali su zabrinutost na obje strane, a demokrate i neki republikanci izrazili su strah da bi njihovi birači mogli izgubiti pristup vitalnim državnim uslugama.
Fiskalni konzervativci, u međuvremenu su se usprotivili povećanju državnog duga.
U glasanju 22. maja rano ujutro, Zastupnički dom je tijesno usvojio Prijedlog zakon o budžetu poznat kao ‘veliki, lijepi zakon’ [One Big Beautiful Bill], tijesnom većinom od 215 naprema 214 glasova za.
Republikanci imaju većinu od 220 mjesta u Domu od 435 članova, ali nekoliko članova bilo odsutno ili nisu glasali.
Samo su dva republikanca – Thomas Massie iz Kentuckyja i Warren Davidson iz Ohija – odstupili iz stranačkih redova glasajući protiv tog prijedloga. Demokrate, njih 212 u Zastupničkom domu, glasali su protiv, u jedinstvenom izrazu protivljenja.
Poziv na otpuštanje političara
Time je prijedlog zakona poslan u Senat, gdje republikanci također imaju tijesnu većinu. Očekuje se da će senatori u narednim danima razmotriti prijedlog.
No, nakon Muskovih kritika tog zakona, Massie se uključio i pohvalio milijardera zbog njegove iskrene kritike.
„U pravu je“, napisao je Massie u kratkoj objavi, na što je Musk odgovorio da je njegovo protivljenje utemeljeno na „jednostavnoj matematici“.
Musk je također pozvao birače da „otpuste sve političare koji su izdali američki narod“ tokom međuizbora 2026 – referirajući se na ono što smatra rasipnim trošenjem.
Do prošle sedmice, Musk je bio poseban vladin zaposlenik u drugoj Trumpovoj administraciji, pomažući u vođenju novoosnovanog Odjela za učinkovitost vlade (DOGE) od Trumpove inauguracije u januaru. U toj savjetodavnoj ulozi, Musk je bio zadužen za identificiranje i uklanjanje „rasipanja“ u saveznoj birokratiji.
Međutim, njegovi i DOGE-ovi napori da smanje saveznu radnu snagu, ukinu ugovore i zatvore vladine agencije učinili su ih oboje metom širokih kritika i tužbi. Protivnici su optužili Muska da se upušta u sukob interesa, uključujući napad na nadzorne grupe poput Ureda za zaštitu finansijskih potrošača.
Savezni zakon općenito zabranjuje posebnim vladinim službenicima da služe duže od 130 dana u godini, a Musk je prošle sedmice završio svoj burni mandat u Trumpovoj administraciji ispraćajem u Ovalnom uredu.
Trump je milijarderu uručio ukrasni ključ Bijele kuće i nazvao njegov rad transformacijskim, pripisujući Musku zasluge za uvođenje „kolosalne promjene u stare načine poslovanja u Washingtonu“.
Glasine o sve većem jazu između Trumpa i Muska
No, u pripremi za taj oproštaj, Musk se pojavio u najavama za emisiju na CBS-u Sunday Morning, osuđujući prijedlog novog budžeta. Opisao je njegove odredbe kao suprotne duhu DOGE-ovih rezova potrošnje.
„Iskreno, bio sam razočaran kada sam vidio ogroman zakon o potrošnji, koji povećava budžetski deficit, a ne smanjuje ga, i potkopava rad koji DOGE obavlja“, rekao je Musk za CBS.
„Mislim da zakon može biti velik ili lijep“, dodao je.
„Ne znam može li biti oboje. To je moje lično mišljenje.“
Ti su komentari potaknuli glasine o sve većem jazu između Trumpa i Muska, koji je bio jedan od najistaknutijih predsjednikovih donatora i opunomoćenika tokom njegove kampanje za reizbor 2024. godine.
Uprkos tome, Trumpova administracija odbacila je vijesti o napetostima između njih.
Glasnogovornica Karoline Leavitt, naprimjer, slegnula je ramenima na pitanje o Muskovom najnovijem istupu.
„Vidite, predsjednik već zna kakav je stav Elona Muska prema ovom zakonu. To ne mijenja predsjednikovo mišljenje“, rekla je.
„Ovo je jedan veliki, prekrasan zakon i on ga se drži.“
Međutim, Leavitt je oštro kritizirala republikanske senatore koji su se protivili zakonu jer „nisu sastavili činjenice“.
‘Ogromna greška’
Jedan od tih senatora je Rand Paul iz Kentuckyja, koji je u utorak izrazio podršku Muskovom neslaganju s zakonom.
„Slažem se s Elonom. Oboje smo vidjeli ogromno rasipanje državne potrošnje i znamo da je još pet hiljada milijardi duga ogromna greška“, napisao je Paul.
„Možemo i moramo bolje.“
Trump se, međutim, obrušio na Paula na društvenim mrežama i branio svoj zakon, nazivajući ga „pobjedničkim“.
„Rand glasa NE za sve, ali nikad nema praktičnih ili konstruktivnih ideja. Njegove ideje su zapravo lude (gubitnici!). Ljudi iz Kentuckyja ga ne mogu podnijeti“, rekao je Trump. „Ovo je VELIKI ZAKON O RASTU!“.