Članovi PIC-a oštro osudili postupke vlasti RS-a
Vlasti Republike Srpske destabiliziraju situaciju u zemlji i ugrožavaju prava i slobode svih građana, rekao je Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH.

Upravni odbor Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC) čvrsto podupire teritorijalni integritet i suverenitet BiH i upozorava vlasti u Republici Srpskoj da osporavanjem djelovanja tijela državne vlasti krše Dejtonski sporazum, kazao je u srijedu visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt.
Nakon redovitog sastanka Upravnog odbora PIC-a, čija je zadaća nadzirati provedbu Dejtonskog sporazuma, Schmidt je novinarima u Sarajevu kazao kako je jednoglasni zaključak da poštivanje tog sporazuma znači striktnu obavezu vlasti u RS da uvažavaju i provode odluke koje donose vlasti na nivou BiH.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPIC je osudio verbalne napada Dodika na ‘bošnjački narod i opozicione lidere u RS-u’
Poruke nakon zasjedanja Vijeća za implementaciju mira u BiH
Miličević: Ne želimo da stanovnici RS-a budu taoci sankcija
Istaknuo je da BiH postoji kao međunarodno priznata država u svojim granicama iz 1992, a njeni današnji entiteti postoje samo u okviru države koju moraju poštovati.
Schmidt je kazao kako je Upravni odbor PIC-a oštro osudio postupke vlasti RS kojima se dovodi u pitanje ustavni poredak BiH, što uključuje osporavanje odluka Ustavnog suda BiH. Odgovor je to međunarodne zajednice na pokušaje iz RS da, nakon presude kojom je čelnik tog entiteta Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora, ospore djelovanje državnog pravosuđa i policijskih agencija i njihove ovlasti prenesu na entitet, što je dovelo do eskalacije političke krize u BiH.
Prenos nadležnosti samo u Parlamentu BiH
“Ovlasti koje su jednom prenesene na državni nivo tamo i ostaju sve dok državni parlament ne odluči drugačije”, kazao je Schmidt.
Pojasnio je kako je Dodik “prešao crvenu crtu” ugrožavajući ustavni poredak pa više ne može biti sagovornikom.
“Pokušaj blokade institucija su neprihvatljivi. Ustavni sud Bosne i Hercegovine je odgovarajući mehanizam za rješavanje ustavnih sporazuma. Važno je da imamo koaliciju stranaka koja radi na evropskim zahtjevima. Politika koja se bavi napuštanjem sjednica ne vodi nikuda”, rekao je.
Poručio je da Vlasti Republike Srpske antiustavnim djelovanjem destabiliziraju situaciju u zemlji i ugrožavaju prava i slobode svih građana.
Kazao je kako BiH sada treba funkcionalnu koaliciju koja će provoditi reforme, a pokušaje da se u postojećim okolnostima blokiraju tijela vlasti opisao je pravno neprihvatljivima. Time je aludirao na činjenicu da Vijeće ministara BiH ne funkcionira zbog blokada koje nameću Dodikovi ministri.
Upozorio je ipak kako od njega ne treba nužno očekivati da bude taj koji će deblokirati političke procese u zemlji, što bi mogao na temelju ovlasti koje su mu dane.
“Bolje je da se bonske (izvršne) ovlasti ne koriste. Očekujem da domaći političari urade svoj posao pa onda neće ni biti potrebe za intervencijama visokog predstavnika”, kazao je Schmidt, ali je dodao kako će “sačekati i vidjeti”.
Izborni zakon
Komentirajući zahtjeve za izmjenama izbornog zakona na kojima insistira HDZ BiH, posebno kada je riječ o potrebi novog načina biranja člana Predsjedništva BiH iz reda Hrvata, Schmidt je kazao kako o tom problemu treba dodatno razgovarati imajući u vidu i zahtjeve da se provedu presude Europskog suda za ljudska prava.
“O ovim pitanjima treba dodatno razmišljati, a mi ćemo sa svoje strane poduzeti dodatne napore. Postoji dosta odlučnosti da se u narednim sedmicama nađe rješenje za ova pitanja”, kazao je.
Rekao je da će izbori 2026. godine biti u skladu s preporukama OSCE-a.
PIC je osudio i verbalne napada Milorada Dodika, predsjednika RS-a, na “bošnjački narod i opozicione lidere u RS-u”.
Članovi PIC-a su razgovarali i o ekonomskoj situaciji u BiH i integracijama u Evropsku uniju.
“Nije dobro da imate samo izjave o evropskom putu, nego je bitno da se to i aktivno u praksi završava”, zaključeno je.