Predsjednička medalja Kosova za Majke Srebrenice
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani odlikovala je udruženje Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa na Međunarodnom forumu o ženama, miru i sigurnosti u Prištini.

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani odlikovala je udruženje Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa Predsjedničkom medaljom.
Učinila je to na Međunarodnom forumu o ženama, miru i sigurnosti u Prištini.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMeđusobne optužbe Kosova i Srbije: Hapšenje policajaca u Srbiji povod za krizu
U Prištini počelo suđenje protiv 53 osobe za ubistvo 370 Albanaca 1999.
Trump: Iran i Izrael će postići dogovor, rat sam spriječio i na Kosovu
„Dok se približavamo 30. godišnjici genocida u Srebrenici, imala sam čast dodijeliti Predsjedničku medalju Kosova za zasluge majkama Srebrenice. Njihova nepokolebljiva hrabrost suočena s nezamislivom boli, snaga da tugu pretvore u nadu, a sjećanje na njihove voljene u neumornu potragu za pravdom, služe kao bezvremenska inspiracija generacijama koje dolaze“, napisala je Osmani na društvenoj platformi X.
„Nikada nećemo zaboraviti. Uvijek ćemo se sjećati svih žrtava Miloševićevog genocidnog režima“, dodala je.
As we approach the 30th anniversary of the Srebrenica genocide, I had the honor of awarding the Presidential Medal of Merit to the Mothers of Srebrenica.
Their unwavering courage in the face of unimaginable pain, their strength to turn grief into hope, and the memory of their… pic.twitter.com/1n7K0xHulP
— Vjosa Osmani (@VjosaOsmaniPRKS) June 2, 2025
‘Narod Kosova suosjeća sa vama’
U govoru na formulu istakla je i da „narod Kosova suosjeća sa patnjom majki Srebrenice i Žepe“.
Suosjećamo jer smo i „mi doživjeli isti genocid koji je počinio isti agresor“, kazala je Osmani.
Rekla je da se i dalje hiljade ljudi sa Kosova i iz Bosne i Hercegovine vode kao nestalo.
Dodala je i da su majke Srebrenice i Žepe „inspiracija i simbol snage koja izvire iz majčinske ljubavi”.
Snage Vojske Republike Srpske su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile više od 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini. Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora, uključujući najviši vojni i politički vrh RS-a.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada su ukopane 6.701 žrtva, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još se traga za oko 1.000 nestalih.