Miličević nakon sastanka u PIC-u: Ne želimo da stanovnici RS-a budu taoci sankcija

Što se tiče nas kao predstavnika RS-a, ne želimo biti taoci bilo kakvih sankcija koje se odnose na stanovništvo u RS-u, rekao predsjednik SDS-a Milan Miličević.

Vijeće za implementaciju mira u BiH (PIC), međunarodno tijelo čija je uloga pomoći u provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, sastaje se u Sarajevu u utorak i srijedu (Fena/Detektor)
Vijeće za implementaciju mira u BiH (PIC), međunarodno tijelo čija je uloga pomoći u provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, sastaje se u Sarajevu u utorak i srijedu (Fena/Detektor)

Predsjednik SDS-a Milan Miličević nakon sastanka lidera političkih stranaka na zasjedanju Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) kazao je da su tri opozicione stranke u RS-u ne žele da stanovnici bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska budu taoci sankcija.

Miličević je rekao da je današnji sastanak bio odlična prilika da se na vrlo visokom nivou sa evropskim i svjetskim diplomatama iznese drugačiji stav iz RS-a u odnosu na samo onaj koji pruža režim RS-a.

“To smo zaista iskoristili. Što se tiče nas kao predstavnika RS-a, ne želimo biti taoci bilo kakvih sankcija koje se odnose na stanovništvo u RS-u kroz sankcije u investicionim projektima i kapitalnim ualganjima, što jeste na djelu. Nemam ništa protiv makar ja imao lično sankcije, ali ako se sankcije odnose na razvojne projekte koji su već na sceni, ili se tek najavljuju kroz najave ili non papere, onda to sve jasno govori”, dodao je.

(Harun Muminović/Fena)

‘Trojka nije krenula u blokadu, nego deblokadu’

U izjavi nakon sjednice PIC-a, na kojoj su prisustvovali i predstavnici stranaka Trojke, opozicije u RS-u i HDZ-a BiH, predsjednik NiP-a i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković rekao je da situacija u BiH “ključa” ali i da se “raspetljava”.

“Želim da iznesem jednu teoriju – Trojka nije krenula u blokadu, već u deblokadu procesa”, rekao je Konaković.

“Međunarodna zajednica ima obavezu da, ako mi ne nađemo rješenje, onda oni debloikiraju kada političari u BiH blokiraju”, naveo je Konaković.

Potencirao je, također, da je na sjednici poručeno da “Dodik nije pregovarač” i zaključio da “ostaje obaveza na domaćim akterima ali i međunarodnim da riješe zastoj koji je evidentan”.

(Harun Muminović/Fena)

Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić nakon današnjeg sastanka u PIC-u rekao je da opozicione partije iz Republike Srpske kojepokazuju zavidan nivo opredjeljenosti i razumijevanja i spremnosti da rade zajedno na rješavanju otvorernih pitanja.

“Nije fer da vruć krompir guramo njima u ruke. Oni ne mogu isporučiti izborni zakon. Odgovorni smo mi kao Trojka ili mi kao SDP jer ne možemo prihvatiti principe uređenja izbornog zakona koji neće riješiti provođenje odluka suda u Strazburu, pored odluke Ustavnog suda BiH”, rekao je Nikšić.

Čović zabrinut zbog političke krize

Na današnjem sastanku s političkim direktorima Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izrazio je zabrinutost zbog političke i institucionalne krize u kojoj se Bosna i Hercegovina nalazi.

Takva situacija, kazao je Čović, ne samo da usporava nužne reformske procese, već ozbiljno ugrožava funkcioniranje institucija i dodatno udaljava zemlju od evropske perspektive.

Umjesto usmjerenosti na reforme i evropske integracije za koje se HDZ zalaže, istaknuta je praksa višestrukog grubog kršenja Ustava BiH, kao i sve očitije naznake rane predizborne kampanje koje podrivaju politički dogovor, saopćeno je iz HDZ-a BiH.

Naglasio je kako HDZ BiH traži partnere koji su spremni osigurati ustavnu jednakopravnost tri konstitutivna naroda i legitimno političko predstavljanje u Domu naroda i Predsjedništvu BiH.

“Ne želimo prihvatiti ni minimalnu mogućnost da bošnjački narod ponovno bira dva bošnjačka člana Predsjedništva BiH“, poručio je Čović.

Dvodnevno zasjedanje

Dvodnevno zasjedanje Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) u Bosni i Hercegovini počelo je danas u 15 sati u Parlamentarnoj skupštini BiH, kada će se pokušati pronaći rješenje za političku krizu u zemlji.

Čelnici bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska prevođeni entitetskim predsjednikom Miloradom Dodikom usvojili su seriju zakona kojima su pokušali zabraniti rad državnog pravosuđa u tom dijelu BiH, nakon prvostepene presude iz februara ove godine kojom je Dodik osuđen na jednogodišnju kaznu zatvora zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice, te na šestogodišnju zabranu političkog djelovanja.

Pokretanje evropskog puta

Premda je Ustavni sud BiH poništio takve zakone, zemlja je zapala u jednu od najvećih političkih kriza od kraja rata.

Fokus današnjeg sastanka, smatraju neki politički analitičari, moga bi biti na prekompoziciji vlasti na državnom nivou, kako bi se odblokrile evropske reforme koje su u BiH sada zaustavljene. Smjenu kadrova Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata u Vijeću ministara BiH trenutno blokira HDZ Dragana Čovića.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama