Fajon traži da se Slovenija pridruži tužbi protiv Izraela
Ministrica vanjskih poslova Slovenije kaže Al Jazeeri da je odluka o pridruživanju tužbi na Vladi Slovenije i premijeru Robertu Golobu.

Ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon rekla je Al Jazeeri da je njeno ministarstvo zauzelo stav da se Slovenija treba priključi tužbi Južnoafričke republike protiv Izraela, zbog ratnih zločina u Gazi.
Osim ministarstva, istog stava je i njena stranka Socijalnih demokrata (SD). Fajon je rekla da je konačna odluka sada na Vladi Slovenije, odnosno premijeru Robertu Golobu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPredsjednica Slovenije: Poruka Srebrenice još važnija u vrijeme pokolja u Gazi
Kritike zakona o psihoterapiji: Duševno zdravlje se prepušta šarlatanima
Brojni Slovenci ne mogu u dom za stare zbog nedostatka kadra
“Vlada odluku još nije donijela”, rekla je Fajon Al Jazeeri, povodom godišnjice slovenskog priznanja Palestine.
“Pažljivo pratimo i ne smijemo biti pod pritiskom javnosti, jer se traže međunarodno pravni argumenti. Uprkos svim žrtvama, taj dio smo prevazišli. U ministarstvu smo uvjereni da Slovenija mora da se pridruži tužbi”.
Fajon je rekla i da je slovenačka diplomatija krenula u misiju agitovanja za plan dvije države na Bliskom istoku, te da očekuje posjetu predsjednika Palestine Mahmuda Abasa, koji bi na jesen trebalo doći u Ljubljanu.
Pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) sa sjedištem u Hagu vodi se spor po tužbi Južnoafričke Republike protiv Izraela, zbog sumnje da je ta zemlja počinila genocid u Gazi.
Tužba JAR-a protiv Izraela
Južnoafrička Republika podnijela je tužbu krajem decembra 2023. godine, optužujući Izrael za genocid u ratu protiv Gaze i tražeći zaustavljanje vojnog napada u kojem je ubijeno više od 54.000 Palestinaca, a ranjeno više od 124.000, od čega su većina žene i djeca.
U podnesku JAR-a na 84 stranice se navodi kako je Izrael prekršio Konvenciju o genocidu iz 1948. godine, sastavljenu nakon Drugog svjetskog rata i holokausta.
I Izrael i JAR su potpisnici Konvencije UN-a o genocidu koja ICJ-u – najvišem pravnom tijelu UN-a – daje nadležnost za presuđivanje u sporovima oko ugovora.
Sve države potpisnice konvencije obavezuju se da neće počiniti genocid te da će ga spriječiti i kazniti. Ugovor definira genocid kao “djela počinjena s namjerom da se uništi, u cijelosti ili djelimično, nacionalna, etnička, rasna ili vjerska grupa”.
Tužbi JAR-a dosad se pridružilo više država, uključujući Maleziju, Irsku, Španiju, Tursku, Organizaciju islamskih zemalja (OIC) što je blok od 57 zemalja i druge.