Putin: Rusija od iduće godine smanjuje izdvajanja za odbranu

Putinovi komentari će vjerovatno naići na sumnjičavost na zapadu, s obzirom na to da je Rusija masovno povećala izdvajanja za odbranu od početka rata u Ukrajini.

Vladimir Putin kaže da Rusija cijeni napore američkog predsjednika Donalda Trumpa radi okončanja rata u Ukrajini [Gavriil Grigorov/Sputnik/Pool via Reuters]

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da Rusija namjerava smanjiti izdvajanja za vojsku od iduće godine, suprotno od planova NATO saveza da poveća potrošnju na odbranu tokom naredne decenije.

Članice NATO-a su u srijedu pristale povećati kolektivan cilj o izdvajanju za odbranu na pet posto BDP-a u idućih deset godina, za razlog navodeći, kako su rekli, dugoročnu prijetnju koju predstavlja Rusija i potrebu za jačanjem civilne i vojne otpornosti.

U svojoj prvoj reakciji na taj potez, Putin je na konferenciji u Minsku rekao da će NATO trošiti na “kupovinu iz SAD-a i podržavanje njihovog vojnoindustrijskog kompleksa”, te da se to tiče NATO-a, a ne Rusije.

“No, sada ono najvažnije. Mi namjeravamo smanjiti izdvajanja za odbranu. Za nas, iduće godine i godinu nakon, tokom narednog trogodišnjeg razdoblja, mi to planiramo”, rekao je, prenijela je Hina, pozivajući se na Reuters.

Putin je kazao da još nema konačnog dogovora između ministarstava odbrane, finansija i ekonomije, “no sveukupno, svi razmišljaju u tom smjeru. A Evropa, nasuprot tome, razmišlja o tome kako povećati svoje troškove. Stoga, ko se priprema za neku vrstu agresivnih postupaka? Mi ili oni?”.

Putinovi komentari će vjerovatno naići na sumnjičavost na zapadu, s obzirom na to da je Rusija masovno povećala izdvajanja za odbranu od početka rata u Ukrajini.

Ne naziru se znakovi okončanja sukoba koji se zapravo intenzivirao u proteklih nekoliko sedmica dok pregovori nisu ostvarili vidljiv napredak prema prekidu vatre ili trajnom rješenju.

Velike razlike između dva prijedloga

Putin je rekao da Rusija cijeni napore američkog predsjednika Donalda Trumpa radi okončanja rata.

“Nedavno je istakao da je ispalo teže nego što se činilo izvana. Pa, to je istina”, rekao je Putin.

Trump je ove sedmice kazao da vjeruje da Putin želi pronaći način za rješavanje sukoba, no Ukrajina i mnogi njeni evropski saveznici vjeruju da vođa Kremlja nije stvarno zainteresiran za mirovni sporazum, već da namjerava zauzeti više teritorije.

Putin je izjavio u petak da je Rusija spremna održati novi krug mirovnih pregovora s Ukrajinom, potencijalno u Istanbulu, iako vrijeme i mjesto održavanja još nisu dogovoreni.

Također je rekao da postoje velike razlike između prijedloga koje su dvije strane podnijele na prethodnim razgovorima, ali je izrazio nadu da će nastavak dijaloga pomoći u smanjenju jaza.

Rusija se suočava sa naglim usporavanjem ekonomskog rasta, pri čemu je budžet pogođen smanjenim prihodima od prodaje energenata, a centralna banka pokušava obuzdati inflaciju.

Rusija je povećala izdvajanja za odbranu na 6,3 posto BDP-a 2025, što je najviši nivo od hladnog rata. Na odbranu otpada 32 posto državnih rashoda u budžetu za 2025.

Izvor: Hina, Reuters

Reklama