Velika Britanija širi flotu nuklearnih podmornica i prelazi na ‘borbenu gotovost’

Premijer Keir Starmer, kao i drugi evropski čelnici, ubrzano radi na obnovi britanskih vojnih sposobnosti, bojeći se eskalacije sa Rusijom.

Velika Britanija će napraviti do 12 jurišnih podmornica sljedeće generacije na nuklearni pogon (REUTERS/David Moir/File Photo)

Velika Britanija će proširiti svoju flotu nuklearnih podmornica kao dio odbrambenog plana osmišljenog kako bi pripremio zemlju za borbu u modernom ratovanju i suprotstavio se prijetnji Rusije.

Premijer Keir Starmer, kao i drugi evropski čelnici, ubrzano radi na obnovi britanskih vojnih sposobnosti nakon što je američki predsjednik Donald Trump poručio kontinentu da mora preuzeti veću odgovornost za vlastitu sigurnost.

Plan “Strateški odbrambeni pregled” poziva britanske oružane snage da pređu u stanje “ratne gotovosti” i zaustave vojni pad nakon Hladnog rata.

“Došao je trenutak da transformiramo način na koji se branimo”, rekao je Starmer radnicima u brodogradilištu Govan kompanije BAE Systems u Škotskoj, rekavši da će “zaustaviti pražnjenje naših oružanih snaga”.

“Kada nam direktno prijete države sa naprednim vojnim snagama, najučinkovitiji način da ih odvratimo je da budemo spremni.”

Nizak broj vojnika

Uprkos smanjenju vojnog budžeta posljednjih godina, Velika Britanija se i dalje svrstava među vodeće evropske vojne sile, sa vojskom koja pomaže u zaštiti istočnog boka NATO-a, dok njena mornarica održava prisutnost u Indo-Pacifiku, piše Reuters.

No, vojska, sa 70.860 stalno obučenih vojnika, najmanja je od Napoleonove ere, a vlada tvrdi da se mora obnoviti, s obzirom na rastuće strateške prijetnje.

Izabran prošlog jula, Starmer je već smanjio budžet za pomoć kako bi finansirao povećanje odbrambenih izdataka na 2,5 posto BDP-a do 2027, sa trenutnih 2,3 posto, s ambicijom da dugoročno dostigne tri posto.

Starmer je nastojao prikazati veće odbrambene izdatke kao način stvaranja radnih mjesta i bogatstva, dok balansira s ozbiljno opterećenim javnim finansijama, spororastućom ekonomijom i padom popularnosti među sve nezadovoljnijim biračima.

Autori plana, predvođeni bivšim šefom NATO-a Georgeom Robertsonom i bivšom savjetnicom Bijele kuće za Rusiju Fionom Hill, tvrde da im je veća potrošnja omogućila da isplaniraju desetogodišnji vojni program.

Među 62 preporuke koje će vlada prihvatiti, Velika Britanija će izgraditi najmanje šest novih fabrika municije, nabaviti do 7.000 komada oružja dugog dometa britanske proizvodnje i napraviti nove komunikacijske sisteme za ratište.

Zamjena nuklearnih bojevih glava

Kibernetička i elektromagnetska komanda vodit će odbrambene i ofenzivne cyber sposobnosti, nakon što su se britanske vojne mreže u posljednje dvije godine suočile sa više od 90.000 napada.

Velika Britanija će također napraviti do 12 jurišnih podmornica sljedeće generacije na nuklearni pogon, ali koje nose konvencionalno oružje.

Velika Britanija je također prvi put odredila cijenu zamjene nuklearnih bojevih glava na posebnoj floti podmornica, a program bi trebao koštati 15 milijardi funti (17,78 milijardi eura) prije sljedećih izbora 2029. godine.

„S novim, najsavremenijim podmornicama koje patroliraju međunarodnim vodama i našim vlastitim programom nuklearnih bojevih glava na britanskim obalama, činimo Britaniju sigurnom kod kuće i snažnom u inostranstvu“, rekao je ministar odbrane John Healey.

Izvor: Reuters

Reklama