Izraelski analitičar: Svijet nam okreće leđa, izgubili smo međunarodni legitimitet

Globalna simpatija koju je Izrael dobio nakon napada 7. oktobra, protraćena je zbog ponašanja političkog rukovodstva, kaže izraelski analitičar Itamar Eichner.

Masovne demonstrcije u Barceloni u znak podrške Gazi (REUTERS/Albert Gea)

Politički analitičar Itamar Eichner rekao je da je Izrael izgubio međunarodni legitimitet za nastavak rata u Pojasu Gaze. Za ovo pogoršanje okrivio je premijera Benjamina Netanyahua (kojeg traži Međunarodni krivični sud), zbog njegove preokupacije svojim političkim opstankom na štetu strateških interesa države.

Smatra da bi Sjedinjene Američke Države uskoro mogle prestati koristiti svoje pravo veta u korist Izraela u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, imajući u vidu sve veću međunarodnu izolaciju i smanjenja globalne podrške.

U članku objavljenom u izraelskom listu Yedioth Ahronoth, Eichner je opisao trenutnu situaciju Izraela kao „manjkavi legitimitet“, napominjući da trenutak globalne simpatije, koju je Izrael dobio nakon napada 7. oktobra 2023. godine, nije iskorišten diplomatski, već je protraćen u roku od svega nekoliko sedmica zbog ponašanja političkog rukovodstva, koje je dalo prioritet opstanku koalicije nad svim drugim pitanjima, uključujući i sudbinu izraelskih zarobljenika u Gazi.

Pregovori bez Izraela

Eichner kaže da američki predsjednik Donald Trump, koji trenutno vodi politički proces u regiji, vodi pregovore o sporazumima s Iranom, Husima i zaljevskim državama bez uključivanja Izraela.

„Postalo je jasno da Trump više ne vidi Izrael kao središnjeg partnera u oblikovanju budućnosti regije. Umjesto toga, koordinira sa Saudijcima, Irancima, pa čak i s Hamasom i Husima, dok je Izrael odsutan sa scene“, dodaje.

Politički analitičar vjeruje da ovi događaji predstavljaju oštru stratešku prekretnicu koja bi kasnije mogla potaknuti Sjedinjene Američke Države da se suzdrže od korištenja veta u odbrani Izraela u Vijeću sigurnosti. Ovaj razvoj događaja otvorio bi put strogim međunarodnim osudama i rezolucijama koje bi mogle potkopati položaj Izraela i utjecati na njegovu sposobnost da se „brani“, kako je rekao.

Kao potvrdu svog stava, Eichner ističe da je Izrael imao rijetku diplomatsku priliku nakon napada 7. oktobra, kada je uživao široku međunarodnu podršku. Međutim, izraelska vlada, posebno Netanyahu, nije uspjela pretvoriti tu podršku u političko ili diplomatsko postignuće.

„Bilo je moguće proglasiti političku i međunarodnu pobjedu Izraela i voditi međunarodni projekat obnove Gaze u partnerstvu sa svijetom, ali je Netanyahu propustio tu priliku zbog svoje opsesije očuvanja uske političke koalicije, a ne viših nacionalnih interesa”, napisao je.

Dodao je da je Netanyahu, koji posjeduje političke vještine, ali mu nedostaje diplomatskog osjećaja, radije udovoljavao svojim ekstremističkim partnerima u vladi, ostavljajući Izrael u „marginalnom“ položaju čak i u trenucima kada je mogao igrati središnju ulogu.

U svojoj procjeni imidža Izraela u svijetu, Eichner kaže da je političko vodstvo svojim djelovanjem nanijelo značajnu štetu ugledu države, napominjući da međunarodna podrška Izraelu brzo opada i da se historijski saveznici sve više distanciraju.

„Ostali su nam samo mađarski premijer Viktor Orban i argentinski predsjednik Javier Milei, dok druge prijestolnice počinju podržavati korake za priznavanje palestinske države, a Izrael je sve više isključen iz regionalnih i međunarodnih krugova odlučivanja“, napisao je.

U tom kontekstu, autor upozorava da bi međunarodna konferencija zakazana za 17. juni, na kojoj će se raspravljati o priznavanju palestinske države, pod pokroviteljstvom Francuske i Saudijske Arabije, mogla postati platforma za izolaciju Izraela, posebno ako Washington zažmiri na to, što se čini vjerojatnim uprkos njegovim službenim izjavama.

Vanjsko-politički neuspjeh

I dok autor hvali učinak izraelske vojske, Mossada i Shin Beta, a udarac zadat Hezbollahu opisuje kao „primjer koji će se proučavati decenijama“, naglašava da je ključni neuspjeh bio u vanjskoj politici.

Napisao je: „Rat ponekad nudi političke prilike za napredak. Sigurnosne službe su pružile vojnu zaštitu koju je politički nivo trebao, ali Netanyahu to nije iskoristio. Bojao se raspada koalicije, a sada svi plaćamo cijenu: kreditni rejting opada, a sve više mladih razmišlja o odlasku iz zemlje”.

Eichner govori i o slaboj izraelskoj medijskoj komunikaciji prema vani, navodeći da je zamjena bivšeg vojnog glasnogovornika, iskusnog Daniela Hagaria, drugima koji se ne pojavljuju u studijima, bila ozbiljna greška koja pokazuje zbrku unutar rukovodstva.

„Čak i rijetki izraelski glasnogovornici koji tečno govore strane jezike ne znaju dati uvjerljive odgovore, a ambasadori su u intervjuima potpuno nadigrani. Ekstremističke izjave ministara poput Smotricha nanose nam štetu i ne mogu se poreći, dok ne postoji jasna službena politika koja bi objasnila šta se događa u Gazi“, dodaje.

Na kraju svog članka, Eichner poziva na izradu jasnog političkog plana za poslijeratno razdoblje i na uključivanje Amerikanaca u plan obnove Gaze prije nego što bude nametnuto rješenje izvana koje neće odgovarati izraelskim interesima.

Zaključuje otvorenim upozorenjem: „Trump bi uskoro mogao donijeti odluku i reći: ‘Dosta. Zaustavite ratne bubnjeve’. U tom slučaju, bit ćemo suočeni s rješenjem na čije oblikovanje nismo utjecali, kao i sa svjetskim poretkom koji nam sve više okreće leđa zbog spektakularnog diplomatskog neuspjeha po imenu Benjamin Netanyahu.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama