Protesti u Bugarskoj zbog uvođenja eura
Očekuje se da će Bugarska u junu dobiti zeleno svjetlo od Brisela za uvođenje eura, međutim, to je uznemirilo mnoge građane.

Očekuje se da će Bugarska u junu dobiti zeleno svjetlo od Brisela za uvođenje eura, ali ta perspektiva uznemiruje mnoge građane.
“Ako se Bugarska pridruži eurozoni, to će biti kao ukrcaj na Titanic”, rekao je za AFP Nikolaj Ivanov, umirovljeni visoki funkcioner, na nedavnom protestu na kojem se poziva na zadržavanje valute zemlje – leva.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBugarska uvodi euro, tuča u parlamentu
Analiza: Hrana neopravdano skupa posebno na Balkanu
Costa u Skoplju: Vrijeme je da S. Makedonija Bugare prizna kao manjinu
Od januara, protivnici uvođenja zajedničke evropske valute u Bugarskoj pokrenuli su proteste i zahtijevaju referendum o tom pitanju, usred bujice dezinformacija.
Počeli mahati ruskim zastavama
Sjećanja na ekonomsku krizu iz 1996. godine i 1997. u kojoj je bankrotiralo 14 banaka, a hiperinflacija je bila više od 300 posto također su se oživila, što je potaknulo opoziciju, prenosi Hina.
Nekoliko nedavnih anketa pokazalo je da je gotovo polovica ispitanika izjavila da se protivi pridruživanju Bugarske eurozoni.
Rasprava je ponovno rasplamsala propagandu protiv EU, a mnogi od onih koji se protive usvajanju eura počeli su mahati ruskim zastavama.
Bugarska, koja se pridružila EU 2007. godine, najsiromašnija je država u bloku.
A “siromašni se boje da će još osiromašiti”, rekla je Boriana Dimitrova, direktorica instituta Alpha Research.
To, zajedno s nepovjerenjem u institucije nakon više godina nestabilnosti, stvorilo je plodne uvjete za strah 6,4 miliona stanovništva od ekonomskih promjena.
Taj strah potaknule su neke političke grupe, uključujući krajnje desničarsku stranku Vazrazhdane, koja je danas u glavnom gradu pozvala na novi skup protiv eura.
Proruski predsjednik zemlje Rumen Radev početkom maja dao je iznenađujuću najavu, također pozivajući na referendum o tom pitanju.
Ove sedmice optužio je vladu da ne provodi potrebne mjere kako bi se “najranjivijima” omogućilo da izdrže šok usvajanja eura.
Trećini stanovništva prijeti siromaštvo
Prema podacima Eurostata, trećina Bugara suočila se prošle godine s prijetnjom siromaštva ili socijalne isključenosti.
U dezinformacijama koje se široko dijele na društvenim mrežama lažno se tvrdi da će uvođenjem eura “Brisel konfiscirati vašu ušteđevinu kako bi finansirao Ukrajinu”.
U međuvremenu, proevropski glasovi u zemlji se bore da ih se čuje.
“U Sofiji i većim gradovima, stanovništvo – bogatije, obrazovanije i mlađe – to vidi kao logičan sljedeći korak u procesu evropskih integracija”, rekla je Dimitrova.