Novih osam slučajeva od leptospiroze, do sada 43 oboljela u Kantonu Sarajevo
Zabilježeno je novih osam slučajeva zaraze leptospirozom, što je ukupno 43, podaci su Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

U Kantonu Sarajevo, u Bosni i Hercegovini, zabilježeno je novih osam slučajeva zaraze leptospirozom, što je ukupno 43, podaci su Zavoda za javno zdravstvo KS-a.
Na klinici za infektivne bolesti su tri pacijenta dok se stanje ostalih prati u skladu sa epidemiološkim propisima, saopćili su iz Zavoda.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Cilj retuširanja fotografija je prekrajanje historije’
Obaveza BiH prema Viaductu mogla bi porasti na 57 miliona eura
Kako je zastava s ljiljanima postala meta progona
U Kantonu Sarajevo je u toku epidemija leptospiroze, bolesti koja se prenosi s glodara na ljude, najčešće putem zagađene vode.
Zaraženih nema u opštinama Hadžići, Vogošća, Ilijaš i Trnovo, istakli su iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Oboljeli i u Crnoj Gori
I drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, tačnije u entitetu Republika Srpska zabilježeno je šest slučajeva zaraze leptospirozom.
Obоljeli su sа pоdručја Bаnjа Lukе, Dоbоја i Fоčе, izјаvilа је ranije Ninа Rоdić-Vukmir, nаčеlnik Službе zа еpidеmiоlоgiјu u Institutu zа јаvnо zdrаvstvо RS-a.
Jedan slučaj zaraze juče je prijavljen i u Crnoj Gore, jugoistočnom susjedu Bosne i Hercegovine.
Liječi se antibioticima
Leptospiroza je zarazna bolest od koje ljudi obolijevaju u kontaktu s izlučevinama ili tkivom glodavaca odnosno stajaćim vodama u koje one mogu dospjeti.
Osim glodavaca ovu bolest na ljude mogu prenijeti i divlje ali i domaće životinje pa se leptospiroza tretira i kao oboljenje povezano s poslovima veterinara, ribara, lovaca, mesara, stočara, šumskih radnika i rudara zbog mogućeg kontakta sa zaraženim životinjama.
Ne prenosi se s čovjeka na čovjeka.
Smrtnost u anikteričnim oblicima bolesti nije zabilježena. U ikteričnih pacijenata stopa smrtnosti je pet do deset posto; viša je kod pacijenata iznad 60 godina.
Ovo oboljenje se liječi antibioticima, za Weilov sindrom, moguće su transfuzije krvi i hemodijaliza.
Blage infekcije liječe se antibioticima kao što su amoksicilin ili doksiciklin koji se daje na usta. Za teške infekcije koriste se antibiotici kao što su penicilin ili ampicilin te se daju intravenski.
Dijagnoza se postavlja nalazom hemokulture, serologije ili lančanom reakcijom polimeraze (PCR).