Ruska obavještajna služba optužila firme iz Srbije da snabdijevaju Ukrajinu oružjem
Moskva je navodne isporuke oružja okarakterisala kao ‘nož u leđa’, podsjećajući na tradicionalno bliske veze dvije zemlje.

Ruska Spoljna obavještajna služba optužila je u srijedu srbijansku namjensku industriju za isporuku velikih količina municije Ukrajini, uprkos zvaničnoj neutralnosti koju Beograd zastupa u vezi s ratom.
Prema saopćenju SVR-a, isporuke se odvijaju kroz tajnu međunarodnu mrežu, koristeći lažne krajnje korisničke sertifikate i posredničke zemlje, uključujući članice NATO-a poput Češke, Poljske i Bugarske, dok su i neke afričke zemlje navodno uključene u lanac.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Džaba ti Bolt, ova trka je maraton’
Najglasnija tišina | Fullscreen
Kako je dijabetes postao epidemija i kako živjeti kvalitetno uprkos bolesti
„Doprinos srpske odbrambene industrije ratu koji je Zapad pokrenuo ogleda se u stotinama hiljada granata za višecijevne bacače raketa i haubice, kao i više od milion metaka za lako naoružanje“, navodi se u saopćenju SVR-a.
Ruska služba tvrdi da su u šemu uključene neke od najvećih srbijanskih državnih i privatnih odbrambenih kompanija, uključujući Yugoimport SDPR, Krusik, Slobodu, Prvi Partizan, Zenitprom, Reyer DTI i Sofag, prenosi Anadolija.
Moskva je navodne isporuke oružja okarakterisala kao „nož u leđa“, podsjećajući na tradicionalno bliske veze dvije zemlje.
Vučić: Srbija i Rusija formirale radnu grupu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da su Beograd i Moskva formirali radnu grupu, te da je o ovoj temi posebno razgovarao i sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.
“Formirali smo radnu grupu, zajedno sa ruskim partnerima, da bismo ustanovili činjenice. Neke stvari koje su iznete u tome nisu istinite”, kazao je.
Kako je naveo, “recimo, oni tačno kažu da postoji ugovor sa Češkom”, ali, kako je kazao, “nije data dozvola i nijedna od raketa nije isporučena”.
Vučić je ranije negirao direktne isporuke oružja Ukrajini ili Rusiji, ali je priznao da oružje proizvedeno u Srbiji koje se prodaje trećim zemljama može završiti na ukrajinskom ratištu.
Optužbe SVR-a dolaze u trenutku pojačanog međunarodnog nadzora nad tokovima oružja prema Ukrajini i sve napetijih diplomatskih odnosa između Beograda i Moskve.