NATO pozvao savezničke vlade da pojačaju pritisak na one koji ugrožavaju mir u BiH
Duboko smo zabrinuti secesionističkom retorikom iz RS-a, saopćeno je nakon proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a.

Bosna i Hercegovina nalazi se na kritičnoj prekretnici, navedeno je u saopćenju NATO saveza u ponedjeljak tokom proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine Alijanse 2025. u Daytonu, u američkoj saveznoj državi Ohajo.
„Duboko smo zabrinuti secesionističkom retorikom i djelovanjem koje proizlazi iz entiteta Republika Srpska, a koje ugrožava suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak države. Pozdravljamo snažan i jedinstven stav Sjedinjenih Američkih Država i evropskih čelnika u nedvosmislenoj osudi ovog opasnog i destabilizirajućeg ponašanja“, istaknuto je iz NATO-a.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMože li Trump napasti Iran bez odobrenja Kongresa
Pad iranskog režima bio bi težak udarac za Rusiju
Bloomberg: SAD se sprema za mogući napad na Iran u narednim danima
U sklopu višednevnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a upriličeno je i obilježavanje 30. godišnjice sporazuma kojim je nakon pregovora vođenih upravo u Daytonu 1995. godine okončan troipogodišnji rat u BiH a sada se ta zemlja suočava s krizom bez presedana koja traje već mjesecima.
Političko rukovodstvo Republike Srpske donijelo je seriju zakon kojima pokušava zabraniti rad državnog pravosuđa na području tog entiteta u Bosni i Hercegovini, pošto je entitetski predsjednik Milorad Dodik osuđen, nepravosnažno, na godinu zatvora i šestogodišnju političku suspenziju zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika međunarodne zajednice.
‘Povratak nestabilnosti i nasilju nije opcija’
Iz NATO-a su pozvali sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se „uključe u konstruktivan dijalog, u dobroj vjeri i uz puno poštovanje Ustava“.
Pozvali su savezničke vlade da pojačaju pritisak na pojedince i institucije koji žele poništiti postignuća Daytona i hitno obnove napore za promicanje “demokratske konsolidacije i pune normalizacije u cijeloj regiji“.
„Transformacija jugoistočne Evrope u proteklih 30 godina bila je izvanredna. Albanija, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Slovenija pojavile su se kao nezamjenjivi saveznici NATO-a i aktivni doprinosnici euroatlantskoj sigurnosti. Želimo pohvaliti njihovo vodstvo u podršci stabilnosti, reformama i normalizaciji na Zapadnom Balkanu“, naveli su iz NATO-a. Ta najveća vojna alijansa na svijetu vjeruju da će se uskoro i druge zemlje Zapadnog Balkana pridružiti članstvu u EU, “zapečativši dugoročno pomirenje i mir”.
Kosovo – Srbija, Rusija i Kina
Tokom Parlamentarne skupštine NATO-a potvrđena je i snažna podrška dijalogu između Srbije i Kosova koji predvodi Brisel. Normalizacija odnosa ključna je za dugoročnu stabilnost regije i njezine evropske težnje. Pozvali su obje strane da ispune svoje obaveze i suzdrže se od jednostranih koraka koji riskiraju eskalaciju napetosti.
Prema saopćenju Parlamentarne skupštine NATO-a, „Zapadni Balkan ne smije postati bojno polje za zlonamjerne vanjske aktere“. Upozoravaju da “Rusija nastavlja iskorištavati etničke podjele i širiti dezinformacije kako bi potkopala demokratski napredak. Netransparentna kineska ulaganja izazivaju zabrinutost zbog dugoročne ekonomske ovisnosti i standarda upravljanja“.
Prema NATO-u, trajna predanost i prisutnost NATO-a i Evropske unije u Bosni i Hercegovini i regiji bili su ključni u osiguravanju mira i “moraju ostati u potpunosti angažirani, usklađeni i proaktivni u podržavanju demokratske otpornosti, dobrog upravljanja, suzbijanju hibridnih prijetnji na Zapadnom Balkanu te podržavanju evropskih i euroatlantskih težnji“.