Tusk: Baltičko more postaje mjesto neprestanog sukobljavanja

Nemamo ni pojma koliko često su objekti podmorske infrastrukture izloženi diverzijama, rekao je poljski premijer Donald Tusk.

Bilo je već nekoliko ozbiljnih slučajeva uništenja infrastrukture u Baltičkom moru, rekao je poljski premijer Donald Tusk (TT News Agency/Johan Nilsson via REUTERS/Ilustracija)

Poljski premijer Donald Tusk upozorio je u luci Gdinja da Baltičko more nije više samo mjesto hibridnog djelovanja Rusije, već postaje mjesto stalnog sukobljavanja i napada na kritičnu infrastrukturu Poljske i drugih savezničkih zemalja.

“Objekti infrastrukture na dnu Baltika meta su diverzija, ili jednostavno terorističkih aktivnosti. Takvi incidenti u budućnosti mogu da se ponavljaju sve intenzivnije. Ne zavaravajmo se, Baltik će postati mjesto stalnog hibridnog sukobljavanja”, kazao je poljski premijer.

Tusk je u vojnoj luci u Gdinji danas na hitnom savjetovanju zbog sumnjivog manevriranja ruskog tankera iz “flote u sjeni” prije dva dana kraj energetskog kabla koji na dnu mora povezuje Poljsku i Švedsku, a koji su otjerali vojni avioni kada su ih saveznici iz NATO-a poslali na lice mjesta u patrolu, na šta je tanker brzo otplovio u rusku luku.

“Nismo preosjetljivi. Te prijetnje nisu apstraktne. Bilo je već nekoliko ozbiljnih slučajeva uništenja infrastrukture. Nemamo ni pojma koliko često su ti objekti podmorske infrastrukture izloženi diverzijama”, kazao je Tusk na konferenciji za novinare, prenijela je Beta.

Ruska ‘flota u sjeni’

Brod poljske ratne mornarice Hevelijus opremljen za podmorska posmatranja koji je jučer poslat na mjesto, prema riječima premijera, na sreću nije našao nikakva oštećenja na kablu nakon manevara tankera, dok mornarica provjerava da li je podmetnut eksploziv.

Poljska ima više važnih objekta na Baltiku – energetske kablove, plinom iz Norveške snabdijeva je plinovod, vlada premijera Tuska planira na moru farme vjetrenjača, tu su i terminali za tečni plin, dok je plovidba Baltičkim morem važna i za buduću prvu nuklearnu elektranu koji Poljska gradi na sjeveru zemlje.

Ruskom “flotom u sjeni” nazivaju se stari tankeri i teretni brodovi, često u lošem stanju, koji pod zastavama drugih zemalja prevoze rusku naftu kako bi se izbjegle sankcije.

Zemlje Evropske unije i Velika Britanija zbog toga su protiv nekih brodova u floti uvele sankcije, konkretno nedavno i protiv tankera koji je manevrisao iznad poljsko-švedskog kabla.

Izvor: Agencije

Reklama