Izraelski kolumnista vojnim komandantima: Budite hrabri i zaustavite rat

Širenje rata u Pojasu Gaze došlo je po nalogu političkog vodstva, piše novinar Zaman Yisraela.

Vojni establišment odlučio je da se pokori i izvrši naredbe, umjesto da se suprotstavi pogrešnim političkim odlukama, piše autor (REUTERS/Ronen Zvulun)

Izraelski novinar Itay Landsberg Nevo uputio je oštru kritiku izraelskom vojnom vrhu, optužujući ga da se slijepo pokorava političkim odlukama koje je opisao kao „lude i opasne“.

U članku objavljenom u listu Zaman Yisrael, izraelski novinar navodi da je slijepa poslušnost političkoj vlasti dovela Izrael do brojnih katastrofa i da ga nastavlja voditi prema novom ponoru u Gazi.

Prema njegovom mišljenju, širenje rata u Pojasu Gaze došlo je po nalogu političkog vodstva, ali vojno odobrenje ovog poteza predstavlja ponavljanje „ludila“ koje je dovelo do katastrofe 7. oktobra, „najgoreg masakra koji je Izrael doživio od holokausta“, rekao je.

Upozorenja

Landsberg je dodao da je vojni establišment odlučio da se pokori i izvrši naredbe, umjesto da se suprotstavi pogrešnim političkim odlukama, podnese ostavke i upozna javnost s istinom, uprkos stalnim upozorenjima obavještajnih agencija. Rezultat toga je, kako tvrdi, bila strašna i krvava katastrofa.

Autor smatra da s početkom nove faze rata, koju predvodi pet vojnih divizija, Izrael ide prema novoj tragediji – s još više stradalih zarobljenika, hiljadama ubijenih stanovnika Gaze i stotinama poginulih vojnika.

Landsberg podsjeća da je i sam načelnik Generalštaba ranije upozorio da bi te operacije mogle ugroziti živote zarobljenika, ali je ipak izvršio naređenja i nastavio s vojnom kampanjom.

Autor navodi primjere iz prošlosti kada su vojni komandanti odbijali izvršavati političke naredbe, poput generala Amrama Mitzne, koji je podnio ostavku nakon masakra u Sabri i Shatili, rekavši da je izgubio povjerenje u tadašnjeg ministra odbrane Ariela Sharona.

Drugi primjer je pukovnik Eli Geva, koji je odbio naredbu da upadne u Bejrut sa svojim vojnicima tokom rata u Libanu, opisujući to kao „nepotrebnu smrt“. Bio je smijenjen, iako je povijest pokazala da je bio u pravu, smatra autor.

Izraelski Vijetnam

Autor smatra da Izrael – koji se suočava s međunarodnim optužbama za ratne zločine, uključujući izgladnjivanje civila, napade na djecu, žene i starije osobe te uskraćivanje pristupa medicinskoj njezi – neće moći osloboditi zarobljenike ovom operacijom. Umjesto toga, vojna operacija će dovesti do njihove smrti i nastavka rata sve dok Gaza ne postane „izraelski Vijetnam“.

Landsberg postavlja direktno pitanje vojnim čelnicima: „Šta ćete koristiti kao izgovor kada Izraelu budu nametnute međunarodne sankcije za zločine počinjene pod vašom komandom? Šta ćete reći kada vojsku optuže za prebacivanje stanovnika Gaze u gusto naseljena područja na jugu, u nečemu što izgleda kao prisilno raseljavanje? Hoćete li reći: ‘Samo smo izvršavali naredbe?'“

Autor je primijetio da premijer Benjamin Netanyahu pokušava izbjeći odgovornost svojim izjavama da je proširenje vojne operacije izvedeno „na temelju preporuke načelnika Generalštaba, a ne na njegov lični prijedlog“. Tvrdi da to ne ostavlja nimalo sumnje da će se premijer kasnije ograditi od posljedica rata i svaliti krivicu na vojni establišment.

Prema njegovom mišljenju, političko vodstvo koje danas vodi Izrael potkopava temelje demokratije te nezakonito koristi vanredne zakone za nametanje prisilne regrutacije, dok su deseci hiljada Hareda izuzeti iz službe bez ikakve odgovornosti.

Landsberg je zaključio da bi odbijanje poštivanja naredbi moglo nositi visoku cijenu, od otkaza do javne diskreditacije. Međutim, tvrdi da „borba za dušu Izraela mora početi s hrabrim ljudima koji su spremni riskirati svoje živote kako bi zaštitili državu. Oni moraju biti dovoljno hrabri da kažu ‘ne’ političkom vodstvu i zaustave ovaj rat“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama