EU: Loše organizovani februarski izbori na Kosovu
Misija EU-a u izvještaju navodi da je predizborna kampanja ‘bila narušena oštrom retorikom i zloupotrebom javnih resursa’.

Posmatračka misija Evropske unije objavila je završni izvještaj i preporuke povodom parlamentarnih izbora 9. februara na Kosovu u kojem navodi da su protekli mirno i da su bili konkurentni, ali da je proces bio pod uticajem loše organizacije Centralne izborne komisije (CIK) što je izazvalo kritična kašnjenja u objavljivanju rezultata.
Misija EU-a je navela da je predizborna kampanja “bila narušena oštrom retorikom i zloupotrebom javnih resursa”, dok su u oblastima sa većinskim srpskim stanovništvom uslovi ostali teški.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump: Iran i Izrael će postići dogovor, rat sam spriječio i na Kosovu
Kako se osobe s invaliditetom na kosovskoj farmi bore protiv predrasuda
Srbija reagirala na poruke iz Crne Gore: ‘Lobirate za Kosovo’
“Pored toga, kampanja je bila predmet stranog miješanja od Srbije i administracije Sjedinjenih Američkih Država. Kandidatkinje su bile izložene seksističkim verbalnim napadima, imale su manje resursa od svojih muških kolega i manje medijskog pokrivanja. Nije bilo suštinskih debata glavnih kandidata”, navedeno je u izvještaju, prenosi Beta.
‘Srbija vršila neprimjeren pritisak’
EU piše i da su u oblastima sa većinskim srpskim stanovništvom na Kosovu, socijalni uslovi i dalje teški što ostavlja prostor Srbiji i Srpskoj listi (SL) da vrše neprimjeren pritisak na birače.
Također se konstatuje da iako je sloboda medija široko priznata, paraliza Nezavisne komisije za medije (NKM) u sedmicama pred izbore ostavila je bez odgovora kršenje propisa u medijima.
Dalje se navodi da je CIK bila upletena u političke nesuglasice i da je “politizovala određene tehničke aspekte izbornog procesa”.
“Rad CIK-a karakterisali su slučajevi političkog uticaja na proces donošenja odluka, kao i tendencija da široko tumači svoja ovlaštenja i da djeluje van svog mandata, čime se dovodi u pitanje njena nepristrasnost i nezavisnost”, piše u izvještaju.
Posmatračka misija EU-a je ocijenila kao iznenađujuće da su bili nedovoljno pripremljeni sprovođenje novog Zakona o izborima i opšta organizacija izbora, uprkos blagovremenom prethodnom obavještavanju.
Tri mjeseca bez pomaka
Tri mjeseca od održavanja parlamentarnih izbora na Kosovu pomaka ka formiranju novih institucija nije bilo. Pokret Samoopredjeljenje premijera Albina Kurtija osvojio je najviše glasova, ali nedovoljno da samostalno formira vlast.
Mogući izlazak iz političke blokade vidi se u inicijativi Vjose Osmani, predsjednice Kosova, koja je u srijedu pozvala čelnike stranaka na što skoriji sastanak.