Narodna skupština RS-a potvrdila veto Željke Cvijanović
Zaključak Predsjedništva BiH o pozivu EUFOR-u da asistira u hapšenju Dodika, Viškovića i Stevandića neće stupiti na snagu.

Zastupnici Narodne skupštine bh. entiteta Republika Srpska na današnjoj sjednici u Banjoj Luci sa 64 glasa “za” potvrdili su veto predsjedavajuće Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović na Zaključak Predsjedništva BiH u kojem se, između ostalog, poziva EUFOR da asistira policijskim i sigurnosnim agencijama u provođenju odluka pravosudnih organa u predmetu protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjedavajućeg NSRS-a Nenada Stevandića.
Trojica čelnika RS-a optuženi su da urušavanje ustavnog poretka u BiH, ali MUP-a RS-a sprječava njihovo hapšenje.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOdržano ročište, odluka o Dodiku u roku od 30 dana
Galerija 11/07/95 u specijalnom izdanju National Geographic Travellera
Sve o ročištu za žalbu na suđenju Dodiku
Pošto su 64 glasa i više od dvotrećinske većine, koliko je bilo potrebno da veto bude potvrđen, Zaključak Predsjedništva neće stupiti na snagu, javila je Ljiljana Smiljanić, reporterka Al Jazeere.
Cvijanović je ranije Zaključak proglasila štetnim za interese RS-a.
Taj Zaključak su podržala druga dva člana Predsjedništva, Denis Bećirović i Željko Komšić.
Cvijanović ističe da EUFOR nema ovlasti da asistira u takvim slučajevima, već da su zaduženi samo za čuvanje mira i sigurnosti, a iz PDP-a poručuju kako su podržali veto zato što preglasavanje smatraju neprihvatljivim.
U tom zaključku je za Cvijanović, između ostalog, sporno što su druga dva člana Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić pozvali EUFOR da asistira policijskim agencijama u BiH u hapšenju zvaničnika bh. entiteta Republike Srpske.
Prije početka sjednice lider opozicione partije PDP-a Draško Stanivuković rekao je da će ova stranka podržato veto Cvijanović, dok je opozicioni Nebojša Vukanović tokom rasprave rekao da „neće glasati ni za jedan prijedlog koji izloži“ SNSD.
‘Podrška’ EUFOR-u
Bez podrške opozicije, NSRS samo sa glasovima zastupnika SNSD-a ne bi mogao izglasati veto, dok su Bećirović i Komšić jučer izrazili očekivanje da će opozicija koja je prije nekoliko dana potpisala koaliciju sa strankama iz entiteta Federacija BIH, glasati protiv veta.
Željka Cvijanović je u obraćanju zastupnicima ukazala da u BiH „ne postoji sigurnosni problem“, ali da „ako sporni Zaključak ne dobije dovoljnu podršku mogao bi dodatno ohrabriti razne zahtjeve političkog Sarajeva“.
“Činjenica je da nadležnost stranih vojski po pravima datim aneksima Dejtonskog mirovnog sporazuma jeste u očuvanju mirovnih aspekata dejtonskog rješenja, a ne u miješanju u nametnute političke situacije i pitanja. Stranoj vojsci kakva je EUFOR treba dopustiti da radi svoju misiju na očuvanju mira i stabilnosti uz sve uvažavanje”, rekla je.
Istakla je da današnja Misija EUFOR-Altea ima podršku Republike Srpske i njenog političkog rukovodstva.