Rusija odbacuje presudu kojom je proglašena odgovornom za pad malezijskog aviona
Rusija nije učestvovala u istrazi, stoga ne prihvatamo nikakve pristrasne zaključke, rekao je glasnogovornik Kremlja.

Rusija je odbacila presudu Međunarodne organizacije za civilni aviosaobraćaj (ICAO), kojom je Moskva proglašena krivom za rušenje aviona na letu MH17 Malaysia Airlinesa iznad Ukrajine 2014. godine, u kojem je poginulo blizu tri stotine ljudi.
“Neću to komentirati. Naš stav je dobro poznat. Rusija nije sudjelovala u istrazi ovog incidenta. Stoga ne prihvatamo nikakve pristrasne zaključke“, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u Moskvi.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAustralija odobrila prvi lijek za liječenje Alzheimerove bolesti
Agencija UN-a: Rusija odgovorna za obaranje aviona malezijske aviokompanije
Pobjeda vladajuće Laburističke stranke u Australiji
Izjave Kremlja uslijedile su nakon što je ICAO, specijalizirana agencija UN-a, u ponedjeljak na glasanju proglasio Rusiju krivom za rušenje aviona na letu MH17, podsjeća Anadolija.
Organizacija je u izjavi navela da je utvrdila da Moskva nije ispunila svoje obaveze prema međunarodnom pravu te da se slaže sa tvrdnjama Australije i Nizozemske, za koje je rekla da su dobro utemeljene u činjenicama i zakonu.
“Ne može izbrisati tugu i bol, ali odluka je važan korak prema utvrđivanju istine i postizanju pravde i odgovornosti za sve žrtve leta MH17, njihove porodice i voljene“, rekao je nizozemski ministar vanjskih poslova Casper Veldkamp u izjavi o presudi.
U nesreći poginulo 298 ljudi
“Ova odluka također šalje jasnu poruku međunarodnoj zajednici. Države ne mogu nekažnjeno kršiti međunarodno pravo”, dodao je.
U izjavi se dodaje da će Vijeće ICAO-a u nadolazećim sedmicama razmotriti koji je oblik odštete potreban te da i Nizozemska i Australija traže da Vijeće naloži Rusiji da počne razgovore s obje zemlje.
Avion na letu MH17 iz Amsterdama za Kuala Lumpur srušen je iznad istočne Ukrajine 17. jula 2014. Svih 298 ljudi u avionu je poginulo, uključujući 196 nizozemskih državljana.
Sud u Nizozemskoj izrekao je 2022. godine doživotne kazne zatvora trojici ljudi, uključujući Ruse Sergeja Dubinskog i Igora Girkina, kao i Ukrajinca Leonida Harčenka, koji su proglašeni krivim za izazivanje nesreće, dok je Rus Oleg Pulatov oslobođen optužbi.
No, Moskva je odbacila presudu i negirala bilo kakvu umiješanost u pad aviona.