Sud u Srbiji odgodio protjerivanje hrvatske državljanke
Protjerivanje hrvatske državljanke Arien Ivković Stojanović se odgađa do završetka postupka po žalbi na rješenje MUP-a Srbije o deportaciji, rečeno je.

Upravni sud u Beogradu usvojio je privremenu mjeru kojom odgađa protjerivanje hrvatske državljanke Arien Ivković Stojanović, do završetka postupka po žalbi na rješenje Ministarstva unutrašnih poslova Srbije o deportaciji donijeto početkom aprila, potvrdio je u ponedjeljak Hini njen advokat Jovan Rajić.
Hrvatskoj državljanki Stojanović Ivković, koja je u Beogradu završila medicinski fakultet, zaposlila se, udala i osnovala porodicu, srbijanske vlasti su 8. aprila uskratile gostoprimstvo poslije 12 godina života u Beogradu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPredstavnici više od 150 zemalja u Beogradu na sastanku za EXPO 2027
Blokada profesora traje duže od 10 sati, ispred Vlade Srbije će provesti noć
Profesori traže ukidanje odredbe koja mijenja strukturu rada na univerzitetima
Privremena mjera suda o odgodi protjerivanja suspendira rješenje srbijanskog MUP-a i onemogućuje njenu deportaciju.
Upravni sud u Beogradu je prethodno 7. maja odbio njen zahtjev za odgodu izvršenja rješenja MUP-a Srbije, kojim joj je rečeno da u roku od sedam dana nakon uručenja rješenja napusti Srbiju.
Njen advokat Jovan Rajić poručio je tada da to “nije kraj pravne borbe”.
Nakon što je dostavljena dodatna dokumentacija – nalaz psihijatra o trajnim posljedicama razdvajanja porodice, Upravni sud donio je novu odluku i usvojio privremenu mjeru.
Nisu objavljeni razlozi za protjerivanje
Razlozi za protjerivanje u međuvremeni nisu objavljeni, ali Stojanović Ivković je beogradskim medijima ranije rekla kako pretpostavlja da je to zbog njene podrške studentima koji mjesecima protestuju u Srbiji.
“Svakako ćemo podneti novi zahtev Upravnom sudu za odlaganje rešenja, jer ovu odluku smatramo nezakonitom. Osim toga, očekujemo i drugostepenu odluku u upravnom postupku, koja će konačno odlučiti o zakonitosti rešenja MUP-a o proterivanju Arien iz Srbije”, naveo je tada u saopćenju advokat Rajić.
Dodao je da se sada čeka odluka po žalbi upućenoj MUP-u.
“Nakon toga ćemo znati više o daljim potezima jer ni to neće biti konačno s obzirom na to da se obe strane mogu žaliti Upravnom sudu. U svakom slučaju, Arien do daljeg ostaje u Srbiji jer posle odluke Upravnog suda MUP je ne može prinudno deportovati”, rekao je Hini Rajić.
Ranije je naglasio da Stojanović Ivković neće dobrovoljno napustiti teritoriju Srbije i rastati se od svoje porodice, jer se ne želi “povinovati bezakonju i arbitrarnosti koju provode vidljive i ‘nevidljive sile’ u srpskim institucijama i pravosuđu”.
“Neka oni koji su doneli ovu besramnu i nezakonitu odluku, učine i poslednji korak i njenom prinudnom deportacijom pokažu da se fašizam u svom punom užasu vratio u Evropu, u 21. veku”, istaknuo je u svom ranijem saopćenju medijima Rajić.