Predsjedništvo BiH o slučaju ‘Viaduct’ i progonu njemačke ministrice iz RS-a

Predsjedništvo BiH traži od Vijeća ministara da bez odlaganja preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti za izvršenje presude prema kojoj se BiH tereti za više od 50 miliona eura.

Predsjedništvo je obavezalo Vijeće ministara da osigura da se pri izvršenju zaštite imovina i imovinski interesi BiH (Predsjedništvo Bosne i Hercegovine)

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici pozvalo Vijeće ministara BiH da bez odlaganja preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti za izvršenje presude ISCID Tribunala u slučaju “Viaduct“.

Također, Predsjedništvo je obavezalo Vijeće ministara da osigura da se pri izvršenju zaštite imovina i imovinski interesi BiH, kako u državi tako i izvan države, kao i spriječi nastanak daljnjih šteta, te da se preduzme i sve druge mjere na zaštiti međunarodnog kredibiliteta i ugleda države Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Predsjedništva.

Uz već donesenu presudu koja obavezuje Bosnu i Hercegovinu da u slučaju “Viaduct” isplati više od 50 miliona eura, u pripremi su i novi sporovi vrijedni više od dvije milijarde konvertibilnih maraka [milijardu eura]. Činjenica da arbitražni sudovi ne priznaju entitete, već isključivo državu Bosnu i Hercegovinu, ostavlja državni nivo nezaštićenim, a građane izložene enormnim troškovima nastalim tuđim propustima.

Aktivna četiri postupka i jedan zahtjev

Prema informacijama Pravobranilaštva BiH, trenutno su aktivna četiri arbitražna postupka i jedan zahtjev za mirno rješavanje spora, ukupne vrijednosti višoj od 2,3 milijarde konvertibilnih maraka (1,15 milijrdi eura).

Konkretno, u slučaju “Viaduct” istoimena slovenska firma je sa partnerima pokrenula arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Iako se još 2017. godine obavezala bezuslovno ispuniti sve svoje obaveze plaćanja prema presudi, vlasti iz entiteta Republika Srpska insistiraju da to pokriju državne institucije, dok se federalna vlast tome oštro protivi.

Odluka Predsjedništva BiH donesena je nakon što je konstatirano da Vijeće ministara BiH nije postupilo po Zaključku Predsjedništva BiH od 4. jula 2024. godine u vezi sa presudom ISCID Tribunala od 18. aprila 2022. godine i nije bez odlaganja, utvrdilo sve okolnosti i činjenice u vezi sa navodima iz podneska zajedničke advokatske kancelarije iz Sarajeva i neizvršenja Presude, niti je o tome Predsjedništvu BiH podnijelo odgovarajući izvještaj.

Od Vijeća ministara BiH i Pravobranilaštva BiH, Predsjedništvo BiH zahtjeva da, najkasnije u roku od deset dana od dana donošenja ovih zaključaka, Predsjedništvu BiH podnesu cjelovit izvještaj o svim arbitražnim sporovima u kojima je kao ugovorna strana, tužena država Bosna i Hercegovina, te mjerama i radnjama koje su Pravobranilaštvo BiH i Vijeće ministara BiH poduzimali i koje poduzimaju u tim sporovima, na zaštiti imovine i imovinskih interesa države BiH.

Predsjedništvo BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u najkraćem preduzme sve neophodne korake u pravcu reevaluacije postojećih ugovornih odnosa iz kojih proizilaze postojeći i mogu slijediti budući arbitražni sporovi.

Prioritet su revizija postojećih ugovora sa ciljem otklanjanja izvora izloženosti države BiH arbitrarnim zahtjevima inostranih investitora, neprodužavanje ugovornih odnosa štetnih po interese zemlje, te donošenje jasnih smjernica za buduće slične međunarodne sporazume.

“Također se zadužuje Vijeće ministara BiH da u najkraćem roku preduzme sve neophodne korake u pravcu pripreme prijedloga izmjena postojećeg zakonskog okvira s ciljem otklanjanja pravnih nejasnoća i sprječavanja ponavljanja pravne nesigurnosti”, navedeno je u saopćenju.

Bez saglasnosti o progonu njemačke ministrice

Predsjedništvo BiH je također raspravljalo o potezu vlasti bh. entiteta Republika Srpska u vezi sa posjetom Bosni i Hercegovini državne ministrice za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke Anne Luehrmann.

Bećirović je na sjednici podsjetio da je tokom drugog dana posjete, 4. aprila 2025. godine, Vlada entiteta RS donijela “skandaloznu i nezakonitu” odluku o proglašavanju Anne Luehrmann, državne ministrice u Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke, nepoželjnom osobom u entitetu RS.

Povodom ovog skandaloznog postupka, Bećirović je na vanrednoj sjednici Predsjedništva predložio zaključke koji su usvojeni sa dva glasa ‘za’ i jednim glasom ‘protiv’.

U zaključcima je navedeno da se Predsjedništvo BiH zahvaljuje Njemačkoj na cjelokupnoj dosadašnjoj podršci, pomoći i saradnji, te iskazuje spremnost da i u narednom periodu razvija najbolje moguće ekonomske, političke, obrazovne, kulturne i druge odnose BiH i Njemačke.

Predsjedništvo BiH je, kako je prenijela Fena saopćenje iz Bećirovićevog kabineta, osudilo i smatra nedopustivim neustavno, protivpravno postupanje Vlade entiteta RS i predsjednika tog entiteta Milorada Dodika prema ministrici Luehrmann. Riječ je o protupravnom postupanju kojim je ministrica Luehrmann proglašena nepoželjnom osobom (persona non grata), što je, uz upotrebu represivnih mjera, rezultiralo izgonom ministrice iz tog entiteta i ograničavanjem njenog kretanja.

Predsjedništvo BiH, također, konstatira da je prema Ustavu i zakonima države Bosne i Hercegovine, vođenje vanjske politike u isključivoj nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine, konkretno Predsjedništva BiH, te da entiteti nemaju nadležnosti da preduzimaju bilo kakve mjere i aktivnosti u oblasti vanjske politike.

Izvor: Agencije

Reklama