Položaj Roma na Zapadnom Balkanu bolji, ali ne i zadovoljavajući
Srbija i BiH provode programe kako bi unaprijedili život Roma, uključujući stambenu politiku i obrazovanje, ali aktivisti traže dodatne napore.

Položaj Roma u državama Zapadnog Balkana je bolji nego ranijih godina, ali još nije na zadovoljavajućem nivou, ističu iz udruženja ove nacionalne manjine u regiji.
„Mijenja se stanje, ali nismo zadovoljni, posebno u romskim zajednicama, tu se baš i ne vidi neki napredak. Ako govorimo o napretku, možemo izdvojiti Akcioni plan za stanovanje. To je jedini akcioni plan gdje se može nešto vidjeti, jer su napravljeni socijalni stanovi, stambene jedinice, ili su neke popravljene“, rekla je Indira Bajramović, direktorica Udruženja žena Romkinja „Bolja budućnost“ u povodu 8. aprila – Svjetskog dana Roma.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPotkivanje jaja, jedinstvena uskrsna tradicija prenosi se s koljena na koljeno
Sindikat SIPA-e: Neprihvatljive prijetnje i etiketiranje po nacionalnoj osnovi
Zagrebačka vlast dvije godine ignorira inicijativu za imenovanjem Trga ahmićkih žrtava
Prioritet legalizacija domova
Navela je da prioritetno što bi trebalo da se uradi za Rome u Bosni i Hercegovini je da im se dozvoli legalizacija brojnih stambenih jedinica. Prema njenim riječima, i dalje je jako malo zaposlenih Roma i Romkinja, zato što nisu konkurentni na tržištu rada.
„Imamo mlade koji su završili srednju školu, ali ne mogu doći do posla. Moram spomenuti predrasude i diskriminaciju koja je prisutna, nekima se otvoreno kaže da zato što su Romi ne mogu dobiti posao“, kazala je za Fenu Bajramović.
Istakla je da, što se tiče obrazovanja, ima napretka.
„Ono što je meni važno, i nama koji radimo i vodimo ženske organizacije, jeste da se povećao broj djevojčica koje su završile srednju školu i upisale fakultet, jer su prije već od 6. ili 7. razreda ostajale kod kuće, a o srednjoj školi nije bilo ni govora“, rekla je Bajramović.
Romi u Srbiji
Sa sličnim problemima Romi se suočavaju i u drugim zemljama regije, prije svih Srbiji.
Vlada Srbije i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kontinuirano unapređuju politike socijalne inkluzije Roma kroz, „pre svega, Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja 2022–2030“, navedeno je u saopštenju za javnost.
„Programske ciljeve ostvarujemo u saradnji sa drugim ministarstvima, međunarodnim organizacijama i partnerima iz civilnog društva, što podrazumeva različite konkretne mere – od zapošljavanja romskih koordinatora pri lokalnim samoupravama, zatim obezbeđivanja stipendija za učenike srednjih škola i studente romske nacionalnosti, izgradnje i sanacije stambenih jedinica, unapređenja pristupa zdravstvenim i socijalnim uslugama, borbe protiv ranih brakova kao i podrške rodnoj ravnopravnosti u romskoj zajednici. Posebna pažnja posvećuje se deci i mladima u području obrazovanja, kako bi se prekinuo međugeneracijski krug siromaštva i omogućilo puno učešće u društvu“, istaknuto je iz Vlade Srbije, prenio je Tanjug.
Dan Roma obilježava se od 1990.
Međunarodni dan Roma obilježava se svakog 8. aprila od 1990. godine, u čast Prvog svjetskog kongresa Roma koji je održan 1971. godine u Londonu. Na tom historijskom skupu, predstavnici romskih zajednica iz različitih zemalja usvojili su zajedničke simbole – romsku zastavu i himnu “Đelem, đelem”, te počeli proces međunarodnog povezivanja radi borbe za jednaka prava, inkluziju i dostojanstvo svoje zajednice. Ovaj datum predstavlja i simbol borbe protiv diskriminacije i poziv na solidarnost.