Kallas: Kosovo i Srbija ne mogu prema EU bez potpune normalizacije odnosa
Kallas je danas u Tirani istakla i da je Albanija snažan zagovornik EU i pozdravila odluku te zemlje da u potpunosti provede sankcije EU protiv Rusije.

Kaja Kallas, visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, rekla je u utorak u Tirani na konferenciji za medije s albanskim premijerom Edijem Ramom da Kosovo i Srbija „ne mogu ići prema EU bez potpune normalizacije odnosa“.
“Ono što je važno za Kosovo i Srbiju ne mogu napredovati bez potpune normalizacije odnosa između ove dvije zemlje. I ja ću otići u Bosnu i Hercegovinu i tamo se sastati sa svim stranama kako bismo tamo smirili situaciju”, rekla je Kallas.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPutinov asimetrični rat: Uspon ruskog carstva u Africi
Predsjednik Kenije kod Xija, nada se unaprijeđenju odnosa sa Kinom
Kampanja bez rezultata: Novac iz budžeta ‘agentu haosa’ za veličanje Vučića
Kallas je istakla i da je Albanija snažan zagovornik EU i pozdravila odluku Albanije da u potpunosti provede sankcije EU protiv Rusije.
“Albanija snažno podupire EU. Vaša odluka da u potpunosti provedete sankcije EU protiv Rusije, zajedno s vašom humanitarnom i političkom podrškom Ukrajini, pokazuje vašu predanost EU. Vi ste vrlo vrijedni i korisni u smislu saradnje u regiji kako biste imali sigurno okruženje i u Bosni i Hercegovini, EU je posvećena Albaniji i naša saradnja donosi dobrobit objema stranama”, rekla je Kallas.
‘Budućnost Albanije u EU’
Kallas je kazala kako nema prečaca do članstva u EU osim uspješnosti u reformama, ali da je budućnost Albanije u EU, prenosi Fena.
“Nema prečaca do članstva u EU osim uspješnosti u reformama. Reforme su teške i imate našu podršku u smislu otvaranja skupine drugih poglavlja.”, rekla je Kallas te dodala kako je tokom razgovora s albanskim primjerom bilo riječi i o situaciji u regiji.
Šefica EU diplomatije dodala je kako Albanija ima ambiciozan plan za završetak pregovora s EU-om u sljedeće dvije godine. Na pitanje je li 2030. moguća godina da Albanija postane članica Europske unije, odgovorila je da jeste, ako svi ispune svoj dio obaveza.
“Budućnost Albanije je u Europskoj uniji i bilo mi je drago vidjeti potpisivanje sporazuma vrijednog 90 miliona eura s Evropskom investicijskom bankom za obnovu željeznice između luke Drač i Rrogozhina kao dijela Koridora VIII. Ovaj projekt će donijeti nova radna mjesta, donijet će više trgovine i još više će povezati Albaniju s njezinim susjedima, ali i s Evropskom unijom. Također će biti pravi koridor između članica EU-a i NATO-u u smislu vojne mobilnosti u jugoistočnoj Evropi i to je vrlo važno u ovom trenutku u ovom okruženju kada govorimo o sigurnosti”, rekla je Kallas.
„Razgovarali smo i o razvoju događaja u regiji. I cijenim savjete i komentare koje ste mi dali o zapadnom Balkanu u vezi s Kosovom i Srbijom, ne može biti napretka bez pune normalizacije odnosa između ove dvije zemlje, radujem se povratku na sastanak Evropskog političkog odbora,” dodala je.
Posjetom Crnoj Gori Kallas je u ponedjeljak počela mini turneju državama zapadnog Balkana, a nakon Albanije posjetit će Bosnu i Hercegovinu.