Sve ukazuje na još jedan ‘pokolj’ na berzama, oglasio se i Trump
Američki predsjednik ne pokazuje da će odustati od carina niti zabrinutost zbog ogromnih gubitaka na Wall Streetu.

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u nedjelju da “ponekad morate uzeti lijek” kad su ga novinari upitali kako komentariše turbulencije na globalnim tržištima kapitala, dodajući da nije namjerno utjecao na tržišta, dok sve ukazuju na još jedan težak dan na berzi, piše Reuters, prenosi Hina.
“Ne želim da nešto pada, ali ponekad morate uzeti lijek da biste nešto popravili”, rekao je Trump obraćajući se novinarima u avionu Air Force One u vezi s ekonomskim posljedicama njegovih sveobuhvatnih carina. “Druge zemlje su nas loše tretirale jer smo imali glupo vodstvo koje je dopustilo da se to dogodi”, dodao je.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNestaje li povjerenje u američki dolar
Centralna banka SAD-a upozorava na posljedice Trumpovih carina
Utjecaj Trumpovih carina na ekonomiju Slovenije
Trump u razgovoru s novinarima nije pokazao nikakav znak odustajanja od svojih planova oko carinske politike niti zabrinutost zbog ogromnih gubitaka na Wall Streetu, koji su već izbrisali gotovo 6.000 milijardi dolara vrijednosti američkih dionica u četvrtak i petak. “Šta će se dogoditi s tržištima, ne mogu vam reći. Ali naša je zemlja mnogo jača”, ustvrdio je Trump.
Rekao je i da neće sklopiti dogovor s Kinom ako se ne riješi trgovinski deficit koji SAD ima s tom zemljom. “Ako ne riješimo taj problem, neću sklopiti dogovor”, rekao je Trump. Dodao je da je razgovarao s evropskim i azijskim čelnicima o carinama koje je uvela njegova administracija, dodajući da “umiru od želje da se dogovore”.
“Dolaze za stol. Žele razgovarati, ali nema razgovora osim ako nam ne plate puno novca na godišnjoj bazi”, izjavio je Trump.
Američki carinici počeli su u subotu naplaćivati Trumpove jednostrane carine od deset posto na sav uvoz iz više od 180 država. Više “recipročne” carinske stope, koje se kreću u rasponu do 11 do 50 posto za pojedinačne zemlje trebale bi stupiti na snagu u srijedu.
‘Još jedan brutalni dan na berzama’
U međuvremenu, terminski indeksi na Wall Streetu u minusu su oko 4 posto, što upućuje da će se u ponedjeljak nastaviti ‘pokolj’ na tržištima, koji je pogodio globalne berze u četvrtak i petak, piše Reuters.
Azijske berze na početku trgovanja u ponedjeljak ponovno su oštro pale, pri čemu je indeks najveće azijske berze, Tokijske, potonuo osam posto.
U nedjelju navečer popustila je i cijena bitcoina.
Sumorniji izgledi za globalni ekonomski rast uslijed trgovinskog rata korigovali su dodatno i cijene nafte u nedjelju, povrh njihova naglog pada prošle sedmice. Kako rastu zabrinutosti da bi carine mogle dovesti do viših cijena za kompanije, smatra se da bi to moglo usporiti ekonomske aktivnosti i na kraju naštetiti potražnji za naftom.
Terminske cijene nafte na američkom tržištu u nedjelju navečer pale su za više od tri posto, na 59,74 dolara za barel, nakon što su prošle sedmice potonule za šest posto, na najniži nivo od aprila 2021. Cijena barela Brenta na londonskoj berzi pala je za 2,12 dolara, na 63,46 dolara.
Pala je čak i cijena zlata, koje se smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurnim vremenima. Unca zlata pojeftinila je za 0,6 posto, na 3.018 dolara.
“Veličina i razorni učinak američke trgovinske politike, ako se održi, bili bi dovoljni da još uvijek zdravu američku i globalnu ekspanziju gurnu u recesiju”, rekao je Bruce Kasman iz JPMorgana, procjenjujući rizik od recesije na visokih 60 posto.
Dolar više nije sigurno utočište za kapital?
Investitori su u ponedjeljak nastavili prodavati i dolar, a kupovati tradicionalno sigurne valute u neizvjesnim vremenima – jen i šicarski franak. Uobičajeno se i američki dolar smatra sigurnim utočištem, ali čini se da mu taj status slabi kako se pojačavaju nesigurnosti oko carina i zabrinutost zbog njihovog utjecaja na ekonomski rast SAD-a.
“Budući da je SAD u epicentru trgovinskog rata, američki dolar pati od odljeva kapitala, pri čemu ulagači nastoje da se diversificiraju dalje od američke imovine”, rekao je Rodrigo Catril, viši devizni strateg u National Australia Bank.