Trump: Iran želi direktne razgovore sa SAD-om

Američki predsjednik kaže da je Iran u početku želio indirektne razgovore, ali misli da je Teheran promijenio svoj stav.

Vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei upozorio je SAD da će dobiti 'ozbiljan udarac' ako napadne Iran [Ured iranskog vrhovnog vođe / WANA via Reuters]

Donald Trump je sugerirao da bi Iran mogao pristati na direktne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama uprkos sve jačim napetostima i prijetnjama između dviju zemalja.

Obraćajući se novinarima, američki predsjednik djelovao je optimistično u pogledu mogućnosti diplomatije licem u lice sa zvaničnicima u Teheranu.

“Mislim da je bolje da imamo direktne razgovore”, rekao je Trump. “Mislim da to ide brže i da puno bolje razumijete drugu stranu nego ako idete preko posrednika. Htjeli su koristiti posrednike, ali to više nije nužno tačno.”

Prošlog mjeseca Trump je poslao pismo iranskom vodstvu, pozivajući na pregovore o iranskom nuklearnom programu. Istovremeno, redovno prijeti Iranu vojnim udarima.

Je li Iran promijenio stav?

Teheran je odbacio mogućnost direktnih pregovora s Washingtonom, ali je rekao da je otvoren za indirektnu diplomatiju.

Nije jasno je li Iran zaista promijenio svoj stav ili Trump spekulira o stajalištu Teherana.

Američka administracija je gomilala sankcije protiv Irana sa ciljem potpunog gušenja izvoza nafte iz te zemlje, posebno u Kinu.

Tokom svog prvog predsjedničkog mandata, Trump je 2018. poništio multilateralni sporazum prema kojem je Iran smanjio nuklearni program u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija protiv svoje ekonomije.

Teheran tvrdi da ne traži nuklearno oružje. Općenito se vjeruje da Izrael, glavni američki saveznik u regiji, ima neprijavljeni nuklearni arsenal.

Otkako se vratio na dužnost u januaru, Trump je obećao donijeti “mir” u globalne sukobe, iako se obratio Iranu s mješavinom diplomatskih uvertira i bombastičnih upozorenja.

“Ako se ne dogovore, bit će bombardiranja”, rekao je prošle sedmice.

Iran odgovorio na prijetnje

Iranski dužnosnici odgovorili su vlastitim prijetnjama, sugerirajući da će, ako zemlja bude napadnuta, uzvratiti američkim vojnicima i interesima na Bliskom istoku.

“SAD mora znati da, kada se suoči s Iranom, prijetnjama nikada ništa neće postići”, rekao je prošlog mjeseca iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei, prema iranskoj novinskoj agenciji Tasnim. “SAD i drugi moraju znati da će, ako počine bilo kakvo zlonamjerno djelo protiv iranske nacije, dobiti ozbiljan udarac.”

Ipak, čini se da je pozicija Teherana u regiji oslabila usred tekućeg rata u Gazi i šire.

Izrael je ubio najviše političko i vojno vodstvo libanskog Hezbollaha, nekad zastrašujućeg saveznika Irana. Iran je izgubio još jednog ključnog partnera nakon što su naoružane opozicijske grupe svrgnule sirijskog predsjednika Bashara al-Assada u decembru prošle godine.

“Mislim da su zabrinuti, mislim da se osjećaju ranjivo i ne želim da se tako osjećaju”, rekao je Trump, misleći na Iran.

Izvor: Al Jazeera

Reklama