Saudijska Arabija i Katar otplatit će sirijski dug Svjetskoj banci

Sirija duguje Svjetskog banci oko 15 miliona dolara.

U obnovi zemlje zvanični Damask nada se pomoći bogatih države Perzijskog zaljeva (Omar Sanadiki/Reuters)

Saudijska Arabija i Katar saopštili su danas da će otplatiti dug Sirije prema Svjetskoj banci, koji iznosi oko 15 miliona dolara, navodi se u zajedničkom saopštenju koje je prenijela saudijska agencija SPA.

“Ministarstva finansija Saudijske Arabije i Katar zajednički objavljuju obavezu da riješe dugovanja Sirije prema Svjetskoj banci, koja iznose približno 15 miliona dolara”, piše u saopštenju.

Najava je stigla nekoliko dana nakon što su guverner sirijske centralne banke i sirijski ministar finansija učestvovali na proljetnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke, prvi put poslije više od 12 godina.

“Ta obaveza će otvoriti put za nastavak podrške i operacija Svjetske banke u Siriji, poslije suspenzije duge više od 14 godina”, dodaje se u saopštenju i navodi da će to omogućiti Siriji pristup kratkoročnoj finansijskoj podršci za razvoj kritičnih sektora, javila je Beta.

Zemlja uništena u ratu

Veliki dio infrastrukture zemlje je uništen tokom gotovo 14 godina rata, izazvanog represijom svrgnutog predsjednika Bashar al-Assada protiv prodemokratskih težnji stanovništva.

Svrgnut sa vlasti u munjevitoj ofanzivi opozicione koalicije u decembru, Assad je prepustio mjesto novoj vladi koja sada radi na obnavljanju međunarodnih odnosa Sirije, dugo izolovane za vrijeme njegove vladavine.

Nove vlasti također rade na ponovnom povezivanju sa međunarodnim institucijama kako bi podržale obnovu zemlje, oživjele ekonomiju i osigurale ukidanje sankcija.

Svjetska banka je obustavila aktivnosti u Siriji na početku sukoba.

Sirijske vlasti računaju da će bogate države Perzijskog zaljeva pomoći u obnovi zemlje.

Izvor: Agencije

Reklama